Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Dopravní podnik Ostrava vyzkouší nové oběhy vozidel a směny řidičů MHD

dpoZačátkem letních prázdnin, tedy od 1. července 2020, Dopravní podnik Ostrava a.s. (dále jen DPO) zavede do testovacího provozu první fázi optimalizace oběhů vozidel a směn řidičů MHD. Tato změna byla navržena speciálním softwarem, který DPO zakoupil od izraelské společnosti Optibus. První krok optimalizace bude obnášet víkendový provoz trolejbusové dopravy a také vybraných autobusových linek končících na zastávce Křižíkova a využívajících odstavnou plochu na ulici Valchařská. Tramvajové dopravy se první fáze týkat nebude, neboť se stále hledá řešení řazení na obratištích.
Proto v této chvíli mohl Optibus pracovat pouze s omezeným počtem linek. V podzimní části pak do optimalizačních výpočtů Optibusu vstoupí i zbývající linky, což by se mohlo projevit např. i na snížení počtu autobusových linek u některých kurzů.

2018
Ilustrační fotografie: Odstavené autobusy Solaris Urbino 12 v garážích Hranečník.

Číst dál: Dopravní podnik Ostrava vyzkouší nové oběhy vozidel a směny řidičů MHD

Najde Považská Bystrica provozovatele MHD? Ve hře je i založení vlastního DP

povazska bystrica znakNa podzim tohoto roku končí v Považské Bystrici na západě Slovenska smlouva města s firmou MDS a.s. na zajišťování městské hromadné dopravy, která byla uzavřena na 18 měsíců. „Soutěž jsme vyhlásili ještě koncem roku 2019 v Evropském věstníku, kdy jsme dospěli k závěru, že jinak než soutěží se věci řešit nedají,“ uvedl zástupce primátora města Peter Máťoš, který je pověřený řešením městské hromadné dopravy v Považské Bystrici. „Když už v minulosti byly s touto soutěží velké problémy, obrátili jsme se na právnickou kancelář Ĺubomíra Fogaše, aby připravil smlouvu. Zároveň je celá soutěž v gesci veřejného zadavatele. Chtěli jsme, aby proběhla absolutně korektně a transparentně, abychom nebyli nějakým způsobem zainteresovaní, nakolik město je spolumajitelem MDS.“

2017 06 09@@PB 263CL@poblíž obce Podvažie
Poslední nově dodávané městské nízkopodlažní autobusy v Považské Bystrici jsou z produkce Iveca, konkrétně se jedná o model Iveco Urbanway 12 M.

Číst dál: Najde Považská Bystrica provozovatele MHD? Ve hře je i založení vlastního DP

Stržené trolejové vedení v Brně-Bystrci zastavilo brněnské tramvaje

dpmbV sobotu 13. června 2020 v 18.24 h. jedna z projíždějících tramvají linek č. 1 nebo 3 v Bystrci, konkrétně v úseku mezi zoologickou zahradou a kamenolomem, strhla trolejové vedení (nosné lano bylo poškozené v délce více jak 50m). V tu chvíli ani dispečeři netušili, že se celý tento problém bude řešit až téměř do nedělních ranních hodin a že se provoz tramvají už tento den do normálu nevrátí.

13.6.2020   Oprava strženého trakčního vedení
Oprava požkozeného trolejového vedení.

Číst dál: Stržené trolejové vedení v Brně-Bystrci zastavilo brněnské tramvaje

Dopravní podnik města Brna vypsal další výběrové řízení na dodávku nových trolejbusů

dpmbDopravní podnik města Brna a.s. (dále jen DPMB) pokračuje ve svém plánu modernizovat svůj trolejbusový vozový park. V soutěži, která má hodnotu cca 180 milionů korun hledá dodavatele na 15 dvounápravových trolejbusů s alternativním pohonem (kloubové parciální trolejbusy). Druhá zakázka má hodnotu 450 milionů korun je rámcová smlouva na dodávku až 45 dvounápravových trolejbusů do roku 2023.

2020 03 02@3260@@Nemocnice Bohunice
Trolejbus Škoda 14 Tr ev. č. 3260 na lince 25 kurzu 02512 v uzlu Nemocnice Bohunice. 

Číst dál: Dopravní podnik města Brna vypsal další výběrové řízení na dodávku nových trolejbusů

Výběrové řízení na dopravní obslužnost Hlučínska

3csad noveMoravskoslezský kraj (dále jen MSK) postupně v minulých létech vypisoval tendry na dopravní obslužnost různých oblastí v kraji. Většinu z nich ovládla společnost Transdev Morava s.r.o., v některých oblastech zvítězil dopravce ČSAD Vsetín a.s. Napoprvé nevzešel akorát vítěz dopravní obslužnosti Hlučínska, až napodruhé se podařilo dopravce vybrat a stal se jím TQM – holding s.r.o. (dále jen TQM). Po prohrách v oblastech Opavsko a Vítkovsko, kde v minulosti TQM dominovalo, to byla alespoň malá náplast na udržení provozu poblíž své domovské základny v Opavě.

transdev moravaOvšem věci poté nabraly rychlý spád. Po nějaké době se společnost TQM vzdala této zakázky na provozování dopravní obslužnosti Hlučínska – za toto ,,vzdání“ zaplatila také pokutu. Druhou firmou ve výsledném pořadí tendru byla společnost ČSAD Havířov a.s., která tak měla na Hlučínsku TQM nahradit. Ale již v té době se hovořilo čím dál více o koupi Dopravní skupiny 3ČSAD, do které spadá i společnost ČSAD Havířov a.s., společností Transdev. A tak na linkách na Hlučínsku vyjel nakonec nový dopravce Transdev Morava s.r.o., přičemž na částečnou výpomoc pro pokrytí výkonů si vypůjčil autobusy od společnosti TQM. Od 14. června 2020 tuto dopravní oblast bude provozovat dopravce ČSAD Havířov a.s., který je členem skupiny Transdev Česká republika.

Číst dál: Výběrové řízení na dopravní obslužnost Hlučínska

Výběr dopravce

Nové fotografie

červenec 2020
Po 6132027
Út 7142128
St18152229
Čt29162330
310172431
So4111825 
Ne5121926 
Poslední příspěvky:
Nepodařilo se načíst příspěvky.
Jste zde: