Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Evropský parlament schválil Směrnici o zavedení infrastruktury pro alternativní paliva

cps

Praha (15. dubna 2014) – Evropský parlament dnes 15. dubna odpoledne na plénu schválil výraznou většinou (622 pro, 29 proti) Směrnici o zavedení infrastruktury pro alternativní paliva. Jde o zásadní krok směrem k dalšímu rozvoji alternativních paliv. Směrnice, kromě rozsáhlého seznamu opatření na podporu rozvoje trhu s alternativními palivy v Evropě, nařizuje konkrétní počty plnicích stanic na CNG, LNG, vodík a další paliva. Určuje například nezbytnou průměrnou vzdálenost mezi CNG stanicemi na 150 km a 400 km mezi stanicemi LNG na hlavních evropských komunikacích. Země EU, tedy i Česká republika, nyní musí do 2 let připravit příslušné plány, a to včetně stanovení konkrétních cílů ohledně počtu plnicích stanic a znění hlavních vnitrostátních právních předpisů, které přijmou. Každé tři roky pak musí členské státy EU předložit Evropské komisi zprávu o provádění vnitrostátního rámce politiky, jako například přímé pobídky k nákupu dopravních prostředků využívajících alternativní paliva, předpisy ohledně parkování, daňové pobídky, vyhrazené dopravní pruhy atd. Směrnice nabývá platnosti 20 dní po zveřejnění v úředním věstníku EU.

Protože síť stanic není v Evropě stále rovnoměrná, Evropská unie se rozhodla zavést konkrétní počty plnicích stanic, aby se automobily na alternativní paliva mohly volně pohybovat v celé Unii. Evropská Komise připravila v lednu 2013 návrh směrnice, která stanovila rozsáhlý seznam opatření na podporu rozvoje trhu s alternativními palivy, která doplňují ostatní strategie pro snížení spotřeby ropy a emisí skleníkových plynů z dopravy v EU. Základní podmínkou v jednotlivých členských státech EU je minimální množství čerpacích stanic pro automobily s pohonem na CNG, LNG a dalších paliv. „Je škoda, že průměrná vzdálenost mezi CNG stanicemi na hlavních evropských komunikacích byla oproti původnímu návrhu ze 100 kilometrů prodloužena na 150 kilometrů,“ říká Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS) a dodává: “Největší význam této směrnice je ale v tom, že je výrazným signálem pro všechny v Evropě, provozovatele, výrobce, ale i řidiče, aby se nadále zabývali intenzivněji rozvojem a perspektivou CNG v dopravě.“

Číst dál: Evropský parlament schválil Směrnici o zavedení infrastruktury pro alternativní paliva

Den s ČSAD autobusy Plzeň ve Vejprnicích

V sobotu 12.4.2014 proběhl v západočeské obci Vejprnice den s ČSAD autobusy Plzeň, kde bylo možné setkat se s zástupci firmy, prohlédnout si několik historických vozidel, které má tento dopravce ve vlastnictví. Byl k vidění i cyklobus obsluhující linky na nedalekou Šumavu a do Českého lesa. U zmíněného cyklobusu byl také stánek s reklamními materiály, upomínkovými předměty ČSAD a zajímavou soutěží o roční předplatné pro linky provozované tímto dopravcem. 

2P6 6510 - 12...
 

Cyklobus Karosa LC 956 E

Z historických vozidel byl k vidění například autobus Škoda 706 RTO - KAR, který ČSAD provozuje již od roku 2004. Od samotného počátku má hlavní využití na akci Historickým autobusem po památkách Plzeňska pořádané ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Plzni. Jde o nedělní výlety pro celou rodinu po hradech a zámcích v okolí Plzně za výhodné ceny, kdy v jízdence je zahrnuto i vstupné do historických objektů. Od roku 2007 se na této akci střídá s dalším historickým autobusem Karosa ŠL 11 – Turist, který se předvedl na této akci také. Společně s vozem Škoda 706 RTO - KAR se návštěvníkům předvedl i autobusový přívěs Karosa D4.  K vidění byl také historický nákladní automobil Škoda 706 R.

PS 82-73 - 12...
PS 82-73 - 12...
10V 0730 - 12...
305 - 10V 062...
305 - 10V 062...
RO 38-03 - 12...
RO 38-03 - 12...
 

Fotografie 1. a 2. - Škoda 706 RTO - KAR
Fotografie 3. - Autobusový přívěs Karosa D4

Fotografie 4. a 5. - Nákladní automobil Škoda 706 R
Fotografie 6. a 7. - Karosa ŠL 11 - Turist

Číst dál: Den s ČSAD autobusy Plzeň ve Vejprnicích

Ukončení provozu osobních vlaků na trati do Jakartovic

Dne 6. 4. 2014 jezdily osobní vlaky na trati číslo 314 z Opavy do Jakartovic naposledy.

Při té příležitosti se s motoráčkem přišlo rozloučit mnoho lidí a protože byla očekávána velká frekvence cestujících (mnozí byli s předstihem nahlášeni) vystavilo PP Opava po oba dny na vlaky Os 23404 - Os 23415 namísto turnusového vozu řady 809 posilovou soupravu. Zpočátku byly plánovány roztodivné kombinace jednotek 814+914 s motorovými vozy 809, nakonec se přece jen podařilo sestavit vkusné soupravy.

V sobotu se mohli cestující svézt nedávno modernizovaným vozem 810.199, pro který byly vlaky do Jakartovic druhým výkonem po návratu z opravy. Ke zmíněnému vozu byly připojeny ještě dva vozy řady Btax780 a také 810.055.

5.4.2014 - Ml...
5.4.2014 - Ml...
5.4.2014 - Ml...
 

Předposlední den pravdelného provozu s cestujícími na trati Opava - východ - Jakartovice

V poslední den provozu, v neděli 6.4.2014, byla na osobní vlaky nasazena souprava ve složení 809.209 + 24-29.297 Btax780 + 24-29.228 Btax780 + 809.596. Strojvedoucí opavského depa ve spolupráci s Opavským železničním klubem připravili smuteční výzdobu motorových vozů.

Číst dál: Ukončení provozu osobních vlaků na trati do Jakartovic

Arriva testuje malokapacitní elektrobus v Kolíně

arriva-maleV období od čtvrtka 27. března do středy 9. dubna 2014 probíhá v Kolíně zkušební provoz malokapacitního elektrobusu EVC v karosérii Rošero-P. Dopravce Arriva Východní Čechy, který provozuje MHD v Kolíně, se na testování vozidla domluvil s Mgr.Tomášem Růžičkou, místostarostou města Kolína, který má dopravní problematiku města ve své kompetenci, a výrobcem vozidla. Malokapacitní elektrobus bude nasazen na pravidelné lince MHD KOLÍN č. 5: Kolín, Vinice - Polepy a zpět. Obsaditelnost vozidla je celkem 32 míst, počítáno je i s přepravou 1 osoby pohybující se na invalidním vozíku nebo rodiče s kočárkem. 

Autobus vyrábí společnost Rošero-P, karosérie midibusu je postavená na sériově vyráběném podvozku Iveco Daily. Vozidlo ujede na jedno nabití až 190 km, využít lze i systém rychlonabíjení, který se nachází přímo ve vozidle. Dvoudveřový midibus délky 8 000 mm je poháněn asynchronním elektromotorem o výkonu 100 kW. Vozidlo je vybaveno šestistupňovou manuální převodovkou, systémy ABS a ESP. Zdrojem energie slouží k pohonu jsou čtyři bateriové články typu NMC umístěné pod podlahou vozidla.

4Z8 1701 - Ma...
Nabíjení elek...

Elektrobus EVC - Rošero First Electric při testech u Arriva Morava a.s. v Jeseníkách.
Druhá fotografie zachycuje nabíjení elektrobusu

Číst dál: Arriva testuje malokapacitní elektrobus v Kolíně

Pouze 6 ministerstev splnilo usnesení vlády

cps

Program obměny vozového parku veřejné správy za ekologická vozidla

Praha (9. dubna 2014) – Jedním z bodů, který měla Vláda ČR dnes na programu svého jednání, bylo vyhodnocení „Programu obměny vozového parku veřejné správy za ekologická vozidla 2009 – 2013“. Tento program definoval povinnost pro orgány veřejné správy mít podíl ekologických vozidel na celkově využívaném vozovém parku do konce roku 2013 ve výši nejméně 25 procent. Ačkoliv cílem programu bylo také aby státní správa šla příkladem všem občanům a společnostem a deklarovala tak zájem o zlepšování našeho životního prostředí, tak naopak ani minimální závazek, který si sama uložila, za celých 5 let nesplnila. Většina ministerstev si tato vozidla, jak jí nařizuje usnesení vlády, nepořídila.

Před více než pěti lety, v prosinci 2008, rozhodla Vláda ČR, že do konce roku 2013 má činit podíl ekologických osobních a lehkých nákladních automobilů na celkovém vozovém parku státní správy nejméně 25 procent. Plnila tím i jeden z úkolů Národního programu snižování emisí ČR. Státní správa měla tedy 5 let na to, aby vozidla, která průběžně obměňuje, postupně nahrazovala za ta na ekologický pohon (aby nákup vozidel neměl vliv na státní rozpočet). Státní správa tak měla také jít příkladem, aby nákupem pro svoji potřebu povzbudila trh s čistými vozidly a aby svým přístupem deklarovala zájem o zlepšování ochrany životního prostředí. „Bohužel po pěti letech fungování programu je stav takový, že v ČR jezdí sice už více jak 7 tisíc vozidel na ekologický stlačený zemní plyn, ale ministerstva nevlastní takové vozidlo ani jediné a přitom usnesení vlády většina ministerstev vůbec nesplnila,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu (ČPS). Jedná se o ministerstvo vnitra, spravedlnosti, pro místní rozvoj, zdravotnictví, práce a sociálních věcí,  životního prostředí, dopravy a ministerstvo obrany. Před dvěma lety, při průběžném vyhodnocení, splnilo závazek dokonce jediné ministerstvo. „Ještě v roce 2010, kdy již bylo v platnosti usnesení vlády, některé úřady dokonce nakupovaly vozidla plnící pouze emisní limity EURO 4,“ uvádí se v materiálu Informace o splnění Programu obměny vozového parku veřejné správy, které dnes měla vláda na svém programu jednání.

Číst dál: Pouze 6 ministerstev splnilo usnesení vlády

Výběr dopravce

Nové fotografie

duben 2021
Po 5121926
Út 6132027
St 7142128
Čt18152229
29162330
So3101724 
Ne4111825 
Jste zde: