Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Změny jízdného pro rok 2014

MDPOJízdné v městské hromadné dopravě pro rok 2014 zůstane zachováno ve stejné výši jako v roce 2013 s vyjímkou ceny za odbavení elektronickou peněženkou, kde vlivem navýšených nákladů za pohonné hmoty, energie a další komodity dojde ke zvýšení ze stávajících 11,20 Kč na 12,20 Kč (návazně zlevněná z 6,30 Kč na 7,30 Kč), přičemž zůstane zachována výhodnost odbavení elektronickými prostředky a to v rozdílu 0,80 Kč oproti odbavení hotovostní platbou.

Nově bude zavedena přestupní papírová jízdenka v ceně 18 Kč (zlevněná varianta 10 Kč) s cílem umožnit variabilnější cestování cestujícím ze vzdálenějších destinací.

Nový jízdní doklad:
Přestupní jízdenka placená v hotovosti

Možnosti využít výhodnějšího přestupního tarifu mohli doposud využívat pouze držitelé čipových karet při hrazení jízdného z elektronické peněženky.

Od 1. ledna 2014 si budou nově moci koupit přestupní jízdenku i cestující, kteří platí jízdné v hotovosti. Cestující, kteří si hotovostním způsobem koupí přestupní jízdenku, budou moci po přestoupení na jinou linku pokračovat v cestování na tuto přestupní jízdenku bez nutnosti placení dalšího jízdného.

Číst dál: Změny jízdného pro rok 2014

CNG autobusy mohou ušetřit i miliony korun ročně

Praha (27. listopadu 2013) – V České republice jezdí již 423 autobusů na stlačený zemní plyn (CNG). Od loňského podzimu přibylo celkem 61 městských a linkových autobusů na zemní plyn. Další větší počet CNG autobusů by mohl přibýt v první polovině příštího roku. Definitivní rozhodnutí ohledně dlouho očekáváné výzvy Ministerstva životního prostředí pro nákup nových autobusů v městské hromadné dopravě s pohonem na CNG by mělo padnout v polovině prosince.

Stále více měst pořizuje autobusy na zemní plyn. Důvodem je nejen ekologie, ale hlavně ekonomika provozu na CNG. Přechodem z nafty na plyn se totiž ušetří nemalé částky. Dopravní podnik v Pardubicích vykazuje velmi zajímavá čísla. "Za rok 2012 jsme díky CNG uspořili 10,8 mil. Kč,“ říká Tomáš Pelikán, ředitel Dopravního podniku města Pardubic. „Provozujeme 20 CNG autobusů a každý najede minimálně 80 tisíc km ročně. Celkově tak naše CNG autobusy ujedou více než 1,6 mil. km, “dodává Pelikán. „V Pardubicích udávají díky CNG úsporu 62 procent na každém ujetém kilometru,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda Asociace NGV. „Také v Jihlavě s CNG autobusy šetří milionové částky,“ dodává Prokopec. Dopravní podnik v Jihlavě provozuje 13 CNG autobusů, z toho jsou 2 midibusy. Každý autobus najede průměrně 73 tisíc km za rok a díky CNG za minulý rok ušetřil Dopravní podnik města Jihlavy 4,4 miliony Kč.

Číst dál: CNG autobusy mohou ušetřit i miliony korun ročně

Arriva Praha nasadila do provozu na Mělnicku první částečně nízkopodlažní autobus

Společnost Arriva Praha nasadila v listopadu do provozu první částečně nízkopodlažní autobus IVECO Crossway LE 12 M LINE v příměstském provedení, který byl přiřazen do provozovny Neratovice. Autobus v červenošedé barvě s bílým logem Arriva jezdí na linkách 250081 Libiš – Neratovice – Praha a 250086 Mělník – Neratovice. Vozidlo pojme 45 sedících a 36 stojících osob včetně 1 cestujícího na invalidním vozíku nebo rodiče s kočárkem.

Crossway je vybaven nástupní mechanickou plošinou umožňující snadný nástup a výstup pohybově postiženým či starším občanům i rodičům s kočárky, vnitřním informačním systémem a odbavovacím systémem. Autobus splňuje emisní normu Euro 5. "Jsme rádi, že cestujícím z oblasti Mělníka, Neratovic a Prahy nabízíme možnost přepravy novým částečně nízkopodlažním autobusem, který ocení především rodiče s kočárky a starší spoluobčané," řekl Daniel Adamka, manažer rozvoje společnosti Arriva Transport Česká republika.

3AT 2369 - 22...
3AT 2369 - 22...
3AT 2369 - 22...
3AT 2369 - 22...

Nový autobus IVECO Crossway LE 12 M LINE na Mělnicku

Další fotografie vozidla

Zdroj: Arriva Praha s.r.o.

Oslavy 20 let ROPID

Dne 23. listopadu 2013 oslavil Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (zkráceně ROPID) své 20. výročí.

K této příležitosti byla vypravena historická vozidla na několik zvláštních linek, které jezdily v hodinovém intervalu, vzájemně na sebe navazovaly a cestující se jimi mohli svézt zcela zdarma.

Trasy linek byly následující:

Tramvajová: Smíchovské Nádraží – Sídliště Řepy; na linku byly nasazeny tramvaje typu ČKD T1 a T3.

Autobusová: Sídliště Řepy – Zličín – Rudná u Prahy; na linku byly nasazeny autobusy typu Karosa ŠL 11, Škoda 706 RO a Škoda 706 RTO s vlekem.

Vlaková 1: Rudná u Prahy – Praha Smíchov; na linku byla nasazena souprava složená z motorových vozů M262.0 a M286.1 a dvou vložených vozů.

Číst dál: Oslavy 20 let ROPID

Czechbus 2013: Premiérová účast čínského Yutongu, největšího výrobce autobusů na světě

Poprvé se veletrhu Czechbus v Praze - Holešovicích účastnil největší autobusový výrobce na světě – společnost Yutong. Její autobusy poháněné americkými motory Cummins jsou dnes exportovány do více než třiceti zemí světa. Na veletrhu poprvé v jeho historii představil Yutong příměstský a městský autobus ZK6121HQ a příměstské vozidlo pro přepravu na kratší vzdálenosti ZK6126HGA Low-Entry, s kterým se můžete v tuzemsku setkat především ve Zlínském kraji, kde jej provozuje dopravce ČSAD Vsetín, v jehož nátěru byl právě i vystavovaný exponát. Autobus, který pojme 42 sedících a 44 stojících cestujících, jsme se rozhodli detailněji prozkoumat, přičemž nás zaujalo zejména ergonomické tvarování pohodlných sedaček. Evidentně jsou však vsazeny příliš nízko, takže si člověk skoro musí dřepnout, aby si mohl sednout. Cestujícímu vyššího vzrůstu také může činit problém pohyb v zadní polovině vozu se zvýšenou podlahou. V lepším případě vám strop jen rozhází účes.

Číst dál: Czechbus 2013: Premiérová účast čínského Yutongu, největšího výrobce autobusů na světě

Výběr dopravce

Nové fotografie

srpen 2022
Po18152229
Út29162330
St310172431
Čt4111825 
5121926 
So6132027 
Ne7142128 
Jste zde: