Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

První CNG autobusy za letošní dotace budou jezdit v Brně

cpsMinisterstvo životního prostředí (MŽP) prostřednictvím Státního fondu životního prostředí (SFŽP) vypsaloletos v lednu dotaci na výměnu nejstarších a životní prostředí nejvíce znečišťujících autobusů městské hromadné dopravy za ekologické autobusy na stlačený zemní plyn (CNG). Nyní ministr životního prostředí Richard Brabec podepsal v rámci 57. výzvy Operačního programu Životní prostředí seznam schválených a zamítnutých žádostí. Díky této podpoře získá několik měst v ČR desítky CNG autobusů, například město Brno 12 nových autobusů na CNG již tento měsíc a dalších 88 autobusů na přelomu roku 2014 a 2015. 

2014-04-15@83@4C2 2183@Tábor (1)Díky dotaci z Evropské unie bude v Brně v areálu vozovna Slatina vybudována také nejmodernější a nejkapacitnější plnicí stanice CNG v České republice. Otevřena bude již letos v létě a obslouží 100 autobusů denně.

„Jsme rádi, že CNG autobusy tuto podporu dostaly, protože tím se výrazně snižuje návratnost investic a kromě finančních úspor, regionům výrazně uleví od škodlivých emisí,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu (ČPS). „Stlačený zemní plyn má nejlepší ekologické i ekonomické parametry a tak ve většině dopravních podniků českých měst probíhá obnova vozového parku právě za autobusy na CNG. Podniky s 30 autobusy mohou ušetřit ročně přes deset milionů korun,“ dodává Jan Ruml.

Číst dál: První CNG autobusy za letošní dotace budou jezdit v Brně

DPP si připomíná 100 let od první pokuty za jízdu „na černo“ v pražské MHD

DPP2Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) si letos připomíná sté výročí od zavedení pokut za jízdu „na černo“ v prostředcích pražské městské hromadné dopravy. Přepravní kontroloři začali poprvé pokutovat cestující za jízdu bez platného dokladu 1. července 1914. Do té doby museli cestující přichycení bez platné jízdenky zaplatit jen jízdné bez přirážky.

Od 1. července 1914 začali cestující v pražské městské dopravě (tehdy jen tramvajové) platit pokutu, pokud se při přepravní kontrole nemohli revizorům prokázat platnou jízdenkou. Do té doby bylo jediným trestem pro „neplatiče“ zaplacení nebo v případě ztráty jízdenky opětovné zaplacení jízdného.

Motivem k zavedení nového dopravního řádu byla snaha sjednotit v základních rysech pravidla všech tramvajových provozů na rakouském území. Zavedením pokut se Praha inspirovala Vídní, kde se přirážky začaly vybírat v roce 1912.

Číst dál: DPP si připomíná 100 let od první pokuty za jízdu „na černo“ v pražské MHD

Dopravní podnik hl. města Prahy se nechystá odprodat tramvaje 15 T ForCity

2013-06-02@9118@@Médii proběhla v uplynulém týdnu mylná informace, že Praha možná odprodá desítky tramvají 15 T ForCity. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) o jejich prodeji v současnosti neuvažuje a ani o něm nevede žádná jednání. Tramvaje 15 T ForCity považuje DPP za vozidla plně vyhovující potřebám pražské MHD.

„Před několika týdny se nám podařilo dojednat pro DPP výrazně lepší podmínky, jako například bezúročný odklad poloviny plateb o 4 roky, klimatizaci a wifi pro cestující, lepší servisní podmínky, prodloužení záruky. Jedná se o nejmodernější nízkopodlažní tramvaje, které Praha potřebuje, aby cestujícím byl i nadále zaručen vysoký komfort přepravy. V tuto chvíli je v provozu již sto tramvají tohoto typu a DPP o jejich prodeji nyní neuvažuje,“ uvedl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.

Číst dál: Dopravní podnik hl. města Prahy se nechystá odprodat tramvaje 15 T ForCity

Nové autobusy Solaris u ČSAD Střední Čechy

Za přítomnosti starosty města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Ing. Přenosila, bylo dne 12. června 2014 slavnostně uvedena do provozu pětice nových kloubových autobusů: Solaris Urbino 18. Autobusy jsou určeny zejména pro cestující na linkách Pražské integrované dopravy ze Staré Boleslavi do Prahy (linky č. 375 a 367) a rozšiřují tím flotilu vozů tohoto typu ve firmě ČSAD Střední Čechy. 

Předání novýc...
Předání novýc...
Předání novýc...
Předání novýc...
Předání novýc...
     

Několik fotografií ze slavnostního předávání nových Solarisů, foto ČSAD Střední Čechy a.s.

Číst dál: Nové autobusy Solaris u ČSAD Střední Čechy

Na Národní třídě po dvou letech opět zastavuje metro

V pátek 27. června 2014 ve 14:23 zastavila ve stanici metra Národní třída v Praze první souprava po téměř dvou letech, kdy byly prostory stanice uzavřeny z důvodu výstavby polyfunkčního objektu Quadrio, který se buduje nad ní. Uzavření stanice na lince B, které započalo 10. července 2012, pak bylo využito pro její kompletní rekontrukci, která stála celkem 671 milionů korun.

Rekontrukce zahrnovala výměnu eskalátorů, obkladů i obnovu technologického zázemí, přičemž byl však zachován původní ráz stanice, tedy její do zlatova zbarvené obložení. Rovněž byly zřízeny nové výtahy pro bezbariérový přístup od zastávky tramvají Lazarská, čímž se stanice stala čtrnáctou pro vozíčkáře bez bariér přístupnou stanicí z celkových 24, které na trase B metro obsluhuje.

Mezi další novinky patří rozdělení původních dlouhých eskalátorů na dvě dílčí části s mezipatrem, nahrazení reklamních tabulí s papírovými plakáty podél eskalátorů moderními digitálními obrazovkami a instalování automatu na jízdenky, kde si cestující mají možnost zakoupit jízdenky i pomocí bezkontaktní platební karty, vůbec jako na prvním místě v Praze.

Číst dál: Na Národní třídě po dvou letech opět zastavuje metro

Výběr dopravce

Nové fotografie

květen 2021
Po 310172431
Út 4111825 
St 5121926 
Čt 6132027 
 7142128 
So18152229 
Ne29162330 
Jste zde: