Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

O dopravci

Třinec je město ležící na severovýchodě České republiky, na území historického Těšínského Slezska. Má přibližně 38 tisíc obyvatel a spadá pod bývalý okres Frýdek-Místek.

První historická zmínka pochází z 15. stol. Důležitou událostí v historii Třince bylo založení Třineckých železáren v roce 1839. V roce 1931 byl Třinec povýšen na město. Městský národní výbor vznikl v roce 1960. K rozvoji města také přispělo vybudování železnice Košice – Bohumín a mezinárodní silnice 1. třídy. 

Město Třinec je významným průmyslovým a společenským centrem v podhůří Slezských Beskyd. Rozléhá se při řece Olši při polských hranicích jihovýchodně od Českého Těšína.

K městu patří části obce Dolní Lištná, Guty, Horní Lištná, Kanada, Karpentná, Kojkovice, Konská, Lyžbice, Nebory, Oldřichovice, Osůvky, Staré Město a Tyra. 

Hlavní silniční komunikací je silnice vedená z Českého Těšína do Žiliny, která již dnes obchází město Třinec obchvatem a na jihu se těsně přibližuje k zástavbě. (Tato silnice byla a je hojně využívaná i dnes po výstavbě rychlostní komunikace R 48 z Frýdku-Místku směrem na Český Těšín. Z těchto důvodů, v Třinci - Kamionce vznikla i mýtná brána. 

Železnicí se do Třince dostaneme po trati č. 321, která vede ze směru Opava východ - Háj ve Slezsku - Ostrava-Svinov – Havířov - Český Těšín – Třinec - Mosty u Jablunkova a dále na Slovensko do Čadce. V Třinci krom třineckého nádraží také leží zastávka Třinec - Konská. (Do budoucna se plánuje výstavba nové stanice Třinec - centrum, která by se měla nacházet nedaleko Náměstí T.G. Masaryka). 

Samotné centrum je přímo napojeno na železniční trať a železnice se rozprostírá i podél sídliště Lyžbice. Na opačné straně za řekou a železniční tratí se na kopci nachází druhé největší třinecké sídliště Sosna. Na sever od centra je mezi železnicí a řekou situován gigantický hutní podnik Třinecké železárny. Autobusové stanoviště se nachází v centru města, druhé autobusové stanoviště vzniklo přímo u vstupní brány železáren a nazývá se stejně jako sousední čtvrť Pod Kanadou.

Ve městě se nacházejí dvě nemocnice. Nemocnice Sosna, která se nachází na severovýchodě města v části zvané Sosna a také nemocnice Podlesí, která se specializuje hlavně na kardiochirurgii. V tomto oboru se zařazuje nemocnice k špičkám v Evropě.  

Třinec je obklopen impozantními horami jako Javorový, Ostrý, Čantorie aj. Na Javorový vede sedačková lanovka ČD s celoročním provozem. 

Přilehlé okolí nabízí velice dobré sportovní vyžití. V zimě v nedalekém Nýdku je skokanský můstek, na Javorovém lyžařská sjezdovka a v létě hory lákají na cyklistickou turistiku.

 

MHD Třinec 

Městskou hromadnou dopravu zajišťovala dříve firma BUS Slezsko a.s. Vývoj MHD je podobný jako ve městě Český Těšín. Dnes MHD zajišťuje firma Veolia Transport Morava a.s

 

Linkové vedení: Platí od 12.12.2010

Linka Trasa linky
701 Lyžbice, škola - nám. T.G.Masaryka - Aut.st. - Žel.st. - Sosna, nemocnice
702 Kanada, ISŠ - Aut.st. - Žel. st.
703 Lyžbice, Kamionka - Lyžbice, Terasa - Aut.st. - Žel.st.
704 Konská, ZD - Podlesí, nemocnice - Kanada, ISŠ - Aut.st.
705 Lyžbice, Kamionka - Aut.st -Žel.st. - Konská, žel.st. - Konská, PZ konečná
706 Kojkovice - Osůvky - Borek - Aut. st.
707 Horní Lištná - Dolní Lištná - Aut.st.
708 Lyžbice, Kamionka - Lyžbice, Terasa - Aut.st. - Žel.st. - Sosna, Nemocnice
709 Lyžbice, Kamionka - Lyžbice, Terasa - Aut.st. pod Kanadou - Kanada, ISŠ - Konská, válcovna C
710 Lyžbice, Kamionka - Lyžbice, škola - Konská, žel.st. - Aut.st. pod Kanadou - Kanada, ISŠ - Konská, válcovna C
711 Sosna, nemocnice - Konská, žel.st. - Aut.st. pod Kanadou
712 Tyra - Oldřichovice - Aut.st. - Žel.st. - Konská, žel.st.
713 Guty - Oldřichovice - Nebory - Žel.st.
714 Oldřichovice, ves - Lyžbice, Terasa - Aut.st. - Žel.st.
715 Sosna, nemocnice - Žel.st. - Aut.st. - Lyžbice, Terasa - nám.T.G.Masaryka - Aut.st. - Žel.st. - Sosna, nemocnice
716 TESCO - Aut.st. - Žel.st. - Sosna, nemocnice - Lyžbice, Kamionka - Vendryně, Na Černovském (Přepravu hradí TESCO Stores ČR)

 

Zdroj: Vlastní zdroje, Město Třinec, Veolia Transport Morava a.s. 

Více informací na oficiálních stránkách dopravce: morava.veolia-transport.cz

Jste zde: