Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Prodeje aut na zemní plyn stoupají

cpsNárůst registrací nových CNG vozidel byl největší v historii - téměř 100 procent
V ČR jezdí 30 krát více vozidel než před 10ti lety.V roce 2014 bylo podle SDA registrováno v ČR 1703 nových osobních a dodávkových CNG vozidel, v roce 2015 pak 3242.To byl největší meziroční nárůst registrací prodejů nových CNG osobních a dodávkových vozidel v ČR v historii a činil téměř 100 procent.Celkově (včetně ojetých CNG vozů, nových CNG autobusů, nákladních vozů atd.) na českých silnicích v roce 2015 přibylo více než 4 tisíce CNG vozidel, aktuálně jich jezdí u nás již 13 tisíc.Tomu odpovídal i meziroční nárůst prodeje paliva CNG, který dosahoval za rok 2015 u některých prodejců i více než 130-140 procent.

Registrace nových CNG (stlačený zemní plyn) vozidel 2015:
•    1,19 procent ze všech osobních automobilů
•    2,86 procent ze všech lehkých užitkových vozidel
•    26 procent ze všech autobusů

Číst dál: Prodeje aut na zemní plyn stoupají

Plynárenské společnosti postavily v ČR již 50 CNG stanic

cps

Celkem je v ČR 111 veřejných CNG stanic
V ČR se dá dnes natankovat CNG u 111 veřejných CNG stanic. Asi 45 procent z nich, celkem 50 CNG stanic, postavily plynárenské společnosti. Dalších 35 stanic postavili také dva členi Českého plynárenského svazu, BonettGasInvestment a Vítkovice Machinery Group. 40 CNG stojanů (ze 111) je dnes umístěno na běžných čerpacích stanicích. Do konce letošního roku by mělo být v ČR nejméně 150-160 stanic, do roku 2020 pak celkem 200-300 CNG stanic. Tyto informace zazněly dnes na největší CNG a LNG akci roku v ČR, konferenci Českého plynárenského svazu, Perspektivy a užití zemního plynu v dopravě.

„40 z celkových 111CNG veřejných plnicích míst je dnes na běžných čerpacích stanicích Benzina, Shell, TOTAL, TEXACO, MOL, EuroOil, CARoil, KAPRoil, KONTAKT a dalších. Téměř každý týden přibývá jedno další místo v ČR, kde se dá CNG natankovat,“ říká Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS).

Číst dál: Plynárenské společnosti postavily v ČR již 50 CNG stanic

Na konferenci CNG a LNG vystoupil Matthias Maedge

cpsVe Středu 24. února přijel do České republiky a vystoupil na konferenci Perspektivy rozvoje a využití CNG a LNG v dopravě Matthias Maedge, letos nově zvolený generální sekretář NGVA Europe. Asociace NGVA Europe má v současnosti 150 členů ze 40 zemí světa a jejím hlavním cílem je podpora využití zemního plynu a biomethanu jako pohonné hmoty v dopravě po celé Evropě. Mezi dalšími vystoupil na CNG/LNG konferenci náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Eduard Muřický, Jaroslav Kepka z Ministerstva životního prostředí nebo Jan Bezděkovský z odboru strategie ministerstva dopravy. Konference byla pořádána pod záštitou Ministerstva životního prostředí.

Mezinárodní konference NGV 2016 je největší mezinárodní konferencí a současně každoročně i největší akcí v ČR o stlačeném (CNG) a zkapalněném (LNG) plynu. Konferenci Českého plynárenského svazu byla zahájena v 9 hodin náměstkem ministra průmyslu a obchodu Eduardem Muřický spolu s generálním sekretářem  NGVA Europe Matthiasem Maedge a s výkonným ředitelem Českého plynárenského svazu (ČPS) Janem Rumlem. Významnými hosty konference byly i Jan Bezděkovský z odboru strategie ministerstva dopravy nebo Jaroslav Kepka z Ministerstva životního prostředí.

Číst dál: Na konferenci CNG a LNG vystoupil Matthias Maedge

9. ročník konference Perspektivy rozvoje a využití CNG / LNG v dopravě

cpspořádá Český plynárenský svaz (ČPS) pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR

ve středu 24. února 2016 v Konferenčním centru CITY Praha, Na Strži 65/1702, Praha 4 – Pankrác

V programu konference vystoupí zástupci Ministerstva životního prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva dopravy, ale také NGVA Europe a další.

PROGRAM: http://www.cgoa.cz/vzdelavani/pdfdoc/9cng2016_pozvanka.pdf

PŘIHLÁŠKA pro veřejnost: http://www.cgoa.cz/vzdelavani/pdfdoc/9cng2016_prihlaska.pdf

Přihlášky zasílejte na adresu: vzdelavani@cgoa.cz.

Tematické zaměření konference

  • Národní akční plán-Čistá mobilita: programy podpory a rozvoje
  • Legislativa CNG a LNG – bezpečnost, podmínky údržby a provozu, garážování vozidel
  • NGV technika a infrastruktura, zkušenosti provozovatelů

Číst dál: 9. ročník konference Perspektivy rozvoje a využití CNG / LNG v dopravě

Spotřeba CNG se meziročně zvýšila téměř o 50 procent

cpsSpotřeba stlačeného zemního plynu (CNG) pro dopravu byla v ČR roce 2015 rekordních 43,59 mil. m3. Meziroční nárůst tak činil 45,7 procent, o dalších 10 procent více než v předešlém roce. Jedním z tahounů růstu spotřeby CNG byla podpora MŽP na pořízení CNG autobusů ve třech krajích. Největším prodejcem CNG v ČR se stala společnost Bonett Gas Investment (6,4 mil. m3), která poprvé v historii předstihla tradičně největšího prodejce RWE Energo (5,1 mil. m3). Roční výtoč šesti společností s největším počtem CNG stanic činila téměř polovinu prodeje CNG v ČR, téměř 20,8 mil. m3 CNG. Za posledních 10 let se spotřeba CNG v ČR zvýšila více než 12 krát (3,584 mil. m3 v roce 2006).

Na českých silnicích v roce 2015 přibylo více než 4 tisíce CNG vozidel, což byl největší meziroční přírůstek CNG vozidel, jaký kdy byl. Z nich nových CNG vozidel bylo zaregistrováno 2750, a z nich bylo 1,9 tisíce značky ŠKODA. Aktuálně jezdí u nás asi 13 tisíc CNG vozidel, z nichž je nejméně 880 autobusů městské hromadné dopravy v asi 45 městech. Např. jen vozový park České pošty má dnes 1 tisíc CNG vozidel, na CNG jezdí i DB Schenker, Kofola aj. Každý čtvrtý nový autobus, registrovaný v roce 2015 v ČR, byl už na CNG.

Číst dál: Spotřeba CNG se meziročně zvýšila téměř o 50 procent

Jste zde: