Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Elektromobilita v Třinci na vzestupu

Město Třinec po zkušenostech s provozem vlastního elektromobilu hodlá podpořit tento ekologický pohon i ve veřejné dopravě. Podle slov starostky Třince paní Věry Palkovské je elektromobilita v současné době žhavé téma, navíc je Třinec průmyslovým městem, které se nachází v kraji se zhoršeným ovzduším, a díky zkušenostem s elektromobilem a veřejnou nabíjecí stanicí se proto město pustilo do podpory elektromobility.

Plány města jsou v souladu s Národním akčním plánem čisté mobility ministerstva průmyslu i se záměry kraje. V novém programovacím období EU 2014 – 2020 se počítá s finančními prostředky na podporu čisté mobility a využívání alternativní dopravy. Paní starostka dodala, že zavedení alternativních pohonů je velice nákladné a kdyby nebyly dotovány, samo město by se do něj nepustilo.

Číst dál: Elektromobilita v Třinci na vzestupu

Na mošnovské letiště se svezte vlakem

Na Letiště Leoše Janáčka Ostrava, které se nachází v Mošnově na Novojičínsku mohou od pondělí 13. dubna 2015 cestující nově přijet také vlakem.

13.4.2015 - N...
13.4.2015 - N...
13.4.2015 - N...
13.4.2015 - N...

Nová železniční stanice Mošnov, Ostrava Airport.

První spoj, který vyjel z Bohumína, zastavil ve stanici pojmenované Mošnov, Ostrava Airport krátce před 4.30 hodin. Ostravské letiště je první v republice, které má železniční připojení, slavnostní přestřižení pásky nastalo krátce po 11. hodině po příjezdu osobního vlaku č. 2930. Nové trati požehnal i Msgr Lobkowicz.

Číst dál: Na mošnovské letiště se svezte vlakem

Krátký pohled na dopravu v Egyptě

Tento článek vzniká jako shrnutí dovolené s cestovní kanceláří v egyptské Hurghádě očima šotouše. Hlubší průzkum na místě není tak úplně jednoduchý, neboť bezpečností situace je sice poměrně klidná, každopádně platí, že nic se nesmí fotit a tak zejména strategické cíle, jakým je třeba železnice si málokdo dovolí fotografovat.

Nejprve je dobré si uvést fakt, že přes svou rozlehlost je Egypt poměrně hustě obydlen, neboť 95% území jsou pouště a tak asi 90 milionů obyvatel bydlí na 5% území většinou v blízkosti řeky Nilu nebo na pobřeží dvou moří.

A s čím se lze setkat? První všudypřítomný dopravní prostředek je minibus reprezentovaný zejména Toyotou Hiace. Tento louage, neboli nájemný vůz je nejběžnějším způsobem přepravy na severu Afriky. Princip je jednoduchý, na frekventovaných místech postávají tyto vozy a podle příchozích zákazníků určují trasu a čekají na naplnění kapacity vozidla. Využívá se zejména pro cestování mezi vzdálenějšími místy - meziměstsky. 
Minibus si lze si zastavit i na cestě zamáváním na řidiče, hned dodávám, že nic jako informační systém neexistuje a tak se vše řeší ústně. Cena je v těchto oblastech vždy smluvní. Pokud člověk pospíchá, může si zakoupit volné sedadlo a tím odjezd uspíšit. Vevnitř je místo pro 14 cestujících a řidiče, přičemž zavazadla se umisťují na střechu.

Číst dál: Krátký pohled na dopravu v Egyptě

ČDBus opět na scéně, tentokráte jezdí do Krakówa

Od 1. května 2012 do nedávna provozovaly České dráhy a.s. ve spolupráci s dopravcem Veolia Transport Morava a.s. také autobusovou dopravu a to na lince z Frýdku-Místku do Hranic na Moravě s návazností na vlakovou dopravu, čímž reagovaly na tutéž službu konkureční Student Agency. Cílem bylo umožnit pohodlné cestování po celé republice i občanům z obcí, které se nenacházejí na hlavním železničním koridoru.

Jelikož vlakový dopravce nedisponuje autobusy, musel si je pronajmout. Dopravcem se stala společnost Veolia Transport Morava a.s., druhý autobus si pronajmula od dopravce ČSAD Frýdek-Místek a.s. Linka byla vedena v trase Frýdek-Místek, žel. st. - Příbor, U Kostela - Nový Jičín, žel. st. - Hranice na Moravě, žel. st. Později se České drahy a.s. rozhodly tuto linku ukončit. Přesný argument se nám v tuto chvíli nepodařilo dohledat, odhadujeme však ekonomické důvody.

Číst dál: ČDBus opět na scéně, tentokráte jezdí do Krakówa

Turné autobusu Solbus s pohonem na LNG na Slovensku

Od 9. února 2015 započalo testování autobusu Solbus Solcity SM 12 LNG RZ: CBY 30824 na Slovensku. Jako první byl autobus po dobu asi 14 dní zapůjčen dopravci SAD Dunajská Streda.
Dále pokračoval do SAD Prievidza a poté by se tento vůz s pohonem na LNG měl objevit například v Bratislavě a dalších slovenských městech.

17.2.2015 - CBY 30824 - Dunajská Streda, Autobusová stanica

Autobus Solbus Solcity SM 12 LNG opouští autobusovou stanici ve městě Dunajská Streda.

Číst dál: Turné autobusu Solbus s pohonem na LNG na Slovensku

Výběr dopravce
Jste zde: