Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Městská hromadná doprava v italském Římě

Hlavní město Itálie je vybaveno všemi druhy dopravních prostředků, avšak při turistické návštěvě jich mnoho nevyužijete, protože slouží převážně obyvatelům metropole.

Pokud jde o organizaci dopravy, pak klasické úsloví zní “Všechny cesty vedou do Říma”, nicméně přesněji by mělo být ve tvaru “Všechny cesty vedou na Termini”. Toto centrální nádraží je průsečík všech dopravních prostředků ze všech směrů, přičemž jej nemůžete minout. Jde o rozsáhlé slepé vlakové kolejiště s navazujícím autobusovým nádražím, linkou tramvají, jedinou přestupní stanicí dvou linek metra, úzkokolejkou a trolejbusy. Všechno pěkně v centru města.

Provozovatelem sítě MHD je městský dopravce ATAC. V integrovaném systému METREBUS ROMA je rovněž zahrnut dopravce Trenitalia pro vlakový příměstskou dopravu a autobusový dopravce COTRAL pro obsluhu vzdálenějších oblastí.

Metro
je nejvýhodnější prostředek pro pohyb kamkoliv, neboť má dostatečnou kapacitu, jezdí často a je dobře značené. V Římě jsou dvě linky, modernější A značená oranžově a starší modrá B. Protínají se ve stanici Termini.

Číst dál: Městská hromadná doprava v italském Římě

Slavná lokomotiva Ganz Eg 6 se vrátila do Bratislavy

Osud sto let staré lokomotivy Ganz Eg 6, která jezdila na trati tzv. Vídeňské tramvaje (trať mezi Vídní a Bratislavou) ještě za císaře Františka Josefa I., měl být naplně sešrotováním, avšak naštěstí se tak nestalo.

Lokomotiva byla v roce 2011 odkoupena Klubem přátel městské hromadné a regionální dopravy, poté probíhala rekonstrukce v Topoľčanech.

Slavnostní představení zrekonstruované lokomotivy bylo 7. listopadu 2014 na nábřeží před skladem č. 7 v Bratislavě. Od 11. listopadu 2014 byla lokomotiva přesunuta do Muzea dopravy v Šantovej ulici. V muzeu je také výstava mapující stoleté výročí Vídeňské tramvaje.

VidenskaTramvaj

Číst dál: Slavná lokomotiva Ganz Eg 6 se vrátila do Bratislavy

Změny v zónovém členění v ODIS

ODISV oblasti mezi Bílovcem, Studénkou a Fryčovicemi dochází ke změně v zónovém uspořádání. Cílem změn je sjednocení tarifních zón pro cesty vlakem i autobusem. Tarifní zóna 56 (Petřvald, Trnávka, Kateřinice a Fryčovice) je zrušena a nahrazena rozšířením zóny 75 (Studénka a Albrechtičky). Obdobně je zrušena zóna 78 (Bílovec a Bílov) a nahrazena rozšířením zóny 76 (Velké Albrechtice). Třetí zrušenou zónou je zóna 77 (Obramice a Bravantice), která je také nahrazena rozšířením zón 75 a 76.

V oblasti Kaňovic, Sedlišť a Bruzovic dochází ke sloučení tarifních zón 52 a 53 do jediné zóny s číslem 53. V tarifní zóně číslo 52 jsou zařazeny nově integrované obce Pražmo, Raškovice a Vyšní Lhoty. Obce Pazderná a Lučina jsou místo zóny 54 zařazeny nově v tarifní zóně 43. Změny souvisí s integrací nových linek v této oblasti do ODIS.

Dlouhodobé časové jízdenky zakoupené před změnou zónového členění zůstavají platné po celou dobu své platnosti dle starého zónového členění.

Zdroj: www.kodis.cz

Mikulášské jízdy v Ostravě a Třinci

V pátek 5. prosince 2014 proběhla za spolupráce města Třinec a místního dopravce Arriva Morava a.s. Mikulášská jízda. Speciální linka jela na trase Třinec, aut. st., Lyžbice, Terasa Kosmos až ke kulturního domu Trisia, kde probíhal Mikulášský jarmark. Na tuto jízdu byl vypraven historický autobus Karosa ŠL 11, který byl zakoupen v nedávné době od dopravce Arriva Teplice.

8T0 6080 - 5....
8T0 6080 - 5....
8T0 6080 - 5....
8T0 6080 - 5....

Historická Karosa ŠL 11 (RZ 8T0 6080) společnosti Arriva Morava a.s. na autobusovém stanovišti v Třinci.

První jízda započala v 15:30 a dále poté 16:00, 16:30, 17:00. Naposled autobus z třineckého autobusového stanoviště vyjel v 17:30.

Číst dál: Mikulášské jízdy v Ostravě a Třinci

Rozšíření ODIS v oblasti Frýdecko-Místecka od 1. ledna 2015

kodis2Od 1. ledna 2015 dochází k dalšímu rozšíření Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS (dále jen ODIS), a to o oblast Frýdecko-Místecka a Frýdlantska. 

Rozšíření ODIS

Některá města a obce do ODIS již částečně zapojena jsou zejména železniční dopravou, od 1. ledna 2015 budou nově do ODIS zapojeny linky příměstské autobusové dopravy provozované dopravci ČSAD Frýdek-Místek a.s a vybrané linky dopravce ČSAD Havířov a.s. Tyto linky doplní již dříve zaintegrované linky dopravců České dráhy, a.s. a Arriva Morava a.s. v předmětné oblasti.

V rámci zapojení do ODIS dojde k několika změnám v organizaci veřejné dopravy. Změny jsou charakterizovány zpřehledněním linkového vedení, některé spoje z tohoto důvodu budou přeřazeny do jiných linek a linky budou přečíslovány.

Číst dál: Rozšíření ODIS v oblasti Frýdecko-Místecka od 1. ledna 2015

Jste zde: