Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Zkušební provoz Nového Solarisu Urbino 18

Zelený autobus výrazného designu a registrační značky 9T9 6618, který jste mohli zahlédnout v Ostravských ulicích, patří společnosti Solaris Czech spol. s r.o., která jej zapůjčuje dopravcům na vyzkoušení.  Jde o Solaris Urbino 18 IV (občas značený jako Solaris Urbino N 18), ale sám Solaris používá pro „čtvrtou“ generaci označení “Nový Solaris”. (A my se ptáme, jak ji asi bude označovat po 10 letech?)

2016 04 25@@9T9 6618@Studentská
Solaris Urbino 18 vyfotografován při výjezdu ze smyčky Studentská.

Poslední generace autobusů této značky se vyznačuje lehčí, ale pevnější konstrukcí a velkým počtem sedadel přístupných bez podesty. Dále zaujme také design, který oproti dřívějším spíše konzervativním generacím, sází především na první pohled, kdy člověka zaujme netradiční pojetí předního čela.

Číst dál: Zkušební provoz Nového Solarisu Urbino 18

Zpráva z konference „Smart city v praxi“ na veletrhu AMPER 2016

smart cityÚvod
Inteligentní město – smart city – je v současné době aktuální téma, pro většinu ze zájemců o jeho realizaci je však stále poněkud nekonkrétní. Nebývalému zájmu více než 220 účastníků se proto těšila konference „Smart city v praxi“, pořádaná na veletrhu AMPER 2016 firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, pod záštitou ministryně pro místní rozvoj ČR, ministra průmyslu a obchodu ČR, ministra dopravy ČR, primátora města Brna a Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR).

proelektrotechniky maleKonference jako součást doprovodného programu AMPER SMART CITY a Pracovní komise pro elektromobilitu při SDP ČR
Tato konference je součástí doprovodného programu AMPER SMART CITY na veletrhu AMPER a provozovatel portálu www.proelektrotechniky.cz, Ing. Jakub Slavík, MBA, je jeho odborným garantem. Kromě konference „Smart city v praxi“ byly součástí tohoto doprovodného programu také expozice vybraných vystavovatelů, ať již své technologie a řešení na konferenci prezentovali nebo pouze projevili zájem být v rámci veletrhu s konceptem smart city spojováni.

Konference je zároveň jednou z aktivit Pracovní komise pro elektromobilitu při SDP ČR, stejně jako konference „Elektrické autobusy pro město“ na veletrhu Czechbus v Praze. Je proto nasnadě, že pod „čistou městskou mobilitou“, tímto jinak dosti nejednoznačným pojmem, se v pojetí této konference rozuměla především chytrá a lokálně bezemisní elektrická městská doprava. Jak konference ukázala, koncept smart city kromě toho nabízí jejím provozovatelům využití jejich technického zázemí a cenných praktických zkušeností také při rozvíjení „malé“ elektromobility ve městech, tedy při provozování, správě a udržování osobních a užitkových elektromobilů pro nejrůznější účely.

Číst dál: Zpráva z konference „Smart city v praxi“ na veletrhu AMPER 2016

Rekonstrukce ostravského Náměstí Republiky

Ostravským přestupním (ne)terminálem na Náměstí Republiky s přilehlým Ústředním autobusovým nádražím projdou denně stovky lidí. Bohužel toto místo už není v nejlepší vizuální kondici i užitné funkci, a tak se nejen běžný kolemjdoucí začal zamýšlet nad plánem rekonstrukce tohoto prostoru. Podařilo se nám získat aktuální studii, a rádi bychom vás s ní seznámili.

Dominantou má být dvoupruhový kruhový objezd s úrovňovým křížením tramvají, silniční dopravy a chodců. Pohodlnější přestupování má cestujícím zajistit snížení počtu nástupišť na tramvajovém tělese a vznik blokové smyčky trolejbusů s konečnou před vstupem do městské nemocnice, úprava zastřešení terminálu ÚAN a vznik podzemního parkoviště.

Číst dál: Rekonstrukce ostravského Náměstí Republiky

První výzva v novém roce na nízkoemisní a bezemisní vozidla k přepravě cestujících

Ministerstvo pro místní rozvoj ani v novém roce nezahálí a vyhlašuje výzvu v Integrovaném regionálním operačním programu s názvem „Nízkoemisní a bezemisní vozidla“. Na projekty je připraveno přes 1,3 miliardy korun. Příjem žádostí začíná koncem tohoto měsíce. „Chceme se jednak zasadit o šetrnější využívání pohonných hmot, ale zejména nám jde o čistší ovzduší v našich městech a obcích. Nové dopravní prostředky ocení cestující využívající autobusovou dopravu i městskou hromadnou dopravu, peníze mohou jít i na nákup tramvají a trolejbusů,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Výzva nazvaná „Nízkoemisní a bezemisní vozidla“ je zaměřena na podporu projektů v následujících aktivitách:

  • nákup silničních nízkoemisních vozidel využívajících alternativní palivo CNG nebo LNG,
  • nákup silničních bezemisních vozidel využívajících alternativní palivo elektřinu nebo vodík a
  • nákup drážních vozidel městské dopravy pro zajištění dopravní obslužnosti podle smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících.

Číst dál: První výzva v novém roce na nízkoemisní a bezemisní vozidla k přepravě cestujících

Nové trolejbusy v Česku i na Slovensku

Nové trolejbusy pro dvojici tuzemských měst vyrobí společnost Škoda Electric. Plzeňská firma dodá pro dopravní podnik města Zlín trolejbusy typu Škoda 26 Tr Solaris s trakčními bateriemi, které budou poprvé v České republice sloužit ve veřejné dopravě. Do Pardubic zamíří několik moderních vozidel typu 30 Tr.

2015 05 15@251@@Baťova nemocnice
Trolejbus Škoda 26 Tr Solaris ev. č. 251 poblíž vozovny Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice s.r.o.

Číst dál: Nové trolejbusy v Česku i na Slovensku

Jste zde: