Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Nová CNG plnicí stanice v Plzni

vemexPraha (24. února 2014) – V České republice dnes funguje již 52 veřejných plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG). Dne 6. března bude otevřena nová CNG stanice v Plzni – ulice Chebská (areál České pošty) společnosti VEMEX. Tato stanice tak nabídne klasický zákaznický standard jako při tankování benzinu či nafty a bude otevřena jak pro osobní, tak pro nákladnívozy (koncovka NGV1) 24 hodin denně.

cpsJe to dobrá zpráva pro motoristy v Plzeňském kraji, kde jsou aktuálně zatím jen dvě stanice CNG, zatímco v jiných krajích jako např. ve Středočeském, Moravskoslezském nebo v Praze je běžně již 6 až 7 stanic.„Společnost VEMEX je letos jedním z lídrů ve výstavbě plnicích stanic CNG pro veřejnost v ČR. V letošním roce plánujeme otevřít nejméně dalších 10 až 20 stanic,“ říká Hugo Kysilka, marketingový ředitel VEMEX. „Stávající nabídku klasických pohonných hmot rozšiřujeme o tuto alternativu, šetrnou k životnímu prostředí a podstatně snižující provozní náklady v dopravě. Ve světě už na CNG jezdí 20 až 25 milionů vozidel,“ dodává.

„Na stlačený zemní plyn (CNG) u nás jezdí už více než 6,7 tisíce vozů, což je o dva tisíce více než před rokem a do konce roku 2014 by mohlo být v ČR v provozu už devadesát plnicích veřejných CNG stanic. Nejčastějším důvodem pořízení CNG vozidel je velké snížení nákladů na provoz. Cena CNG je zhruba poloviční oproti benzinu či naftě,“ uvádí Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu.

Plzeň 5, Křimice, Chebská 15 – areál České pošty
Provozovatel: VEMEX s.r.o.
Otevírací doba: NON STOP
Platební způsoby: CNG CardCentrum, bankovní karty
Cena CNG: 26,50 Kč/kg 
GPS souřadnice: 49°45'3.650"N, 13°19'22.246"E

Pro VEMEX stanici dodavatelskyzajistila společnost AdastEngineering, výrobcem kompresorové jednotky je společnost SchwelmAnlagentechnik. Jednotka je vybavena vysokotlakým 4 stupňovým kompresorem SV 1 300 – NG1, s tlakovým zásobníkem SP 28 (28 lahví po 80 l), o celkovém objemu zásobníku 2 240 l a pracovním tlaku 285 bar – celá technologie je umístěna v betonovém odhlučněném kontejneru 4,85x2,69x3,10 m. Výdejní stojan od společnosti Adast Systems obsahuje 2 výdejní hadice se samostatným měřením a integrovaným platebním terminálem ve stojanu, který zajišťuje prodej prostřednictvím CNG karet a kreditních karet. Konfigurace technologie a výdejního stojanu umožňuje plnění cca 10 aut za hodinu.

Zhruba půl miliardy korun investují dvě velké plynárenské společnosti - VEMEX a E.ON - do vybudování vlastní sítě plnicích stanic na stlačený zemní plyn v Česku. Dnes se dá natankovat tedy na 53 místech. Do pěti let má být počet trojnásobný.

„VEMEX hodlá v následujících třech letech stavět tempem patnáct plnicích stanic ročně", řekl marketingový ředitel Hugo Kysilka. Jen letos jich plánuje VEMEX otevřít dvanáct.

  • Poslední meziroční nárůst v ČR byl více než 2 tisíce vozidel.

  • K dispozici bude nyní v ČR už 53 CNG plnicích stanic a do konce roku 2014 by jich mělo být asi dvakrát tolik. Jen společnosti, které jsou členy ČPS, hodlají otevřít letos 45 plnicích CNG stanic. Dále motoristé využívají nejméně 110 domácích plnicích stanic. Stanicevznikají už nejen samostatně, ale i přímo na stanicích Benzina, ta celkově vidí potenciál v ČR pro zhruba 40 CNG plnicích stanic. 
  • Spotřeba CNG v ČR za rok 2013 vzrostla o 44 procent. Největší vozové parky organizací v ČR, tzv. fleety, mají už 500-700 CNG vozidel.
  • Na světě jezdí více než 20 milionů CNG vozidel.
  • Náklady na rozšíření sítě CNG v celé EU odhadují europoslanci kolem 160 milionů Eur.
  • MŽP vyhlásilo do 31. března dotaci ve výši jedné miliardy korun na výměnu městských autobusů a i z té může být financována výstavba asi 10 plnicích stanic.

.

Statistická data najdete na www.cng4you.cz
Pravidelné novinky najdete na www.facebook.com/cngfans

Zdroj: Tisková zpráva Českého plynárenského svazu

 

Aktualizováno 24. 2. 2014 20:57

Jste zde: