Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Články

Aplikace Pozor tramvaj! v Brně sklízí úspěch, čeká ji rozšíření funkcí

dpmbAplikace Pozor tramvaj!, která signálem upozorňuje na projíždějící vůz, se dočkala rozšíření. Uživatelé si ji můžou na noc vypnout nebo nastavit, aby se upozornění zobrazovalo pouze při pohybu. Zájem o aplikaci je velký, během dubna a května si ji stáhlo 1800 lidí. Autoři projektu také nainstalovali na vybrané místo přechodový hlásič, který má zamezit střetům chodců a tramvají při přecházení. Pokud se DPMB rozhodne aplikaci po testovacím provozu rozšířit, dojde k jejímu přejmenování pro region Brno na Pozor šalina!.

Pozor tramvaj!

„Rozšíření aplikace velmi vítám, stejně tak její doplněk v podobě přechodových hlásičů. Exponovaná místa jsou pro chodce špatně přehledná a upozornění na blížící se tramvaj může zabránit život ohrožujícím situacím. Prvním místem, které takto otestujeme, je přechod pro chodce v ulici Benešova u křižovatky s ulicí Divadelní,“uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek s tím, že jde v první fázi jen o prověření fungování a sbírání ohlasů od veřejnosti.

Přechodový hlásič sem autoři projektu umístí na období od 17. do 30. června. „Chodce hlásič upozorní na přijíždějící tramvajové vozidlo, které je osazené vysílacím zařízením, to znamená tramvaje na lince č. 4. V tomto případě zvukový i vizuální signál vysílá hlásič umístěný na dopravní značce. Funkce tedy není vázaná na mobilní aplikaci,“ vysvětlil Havránek.

Novinek se od 17. června 2021 dočkala i aplikace Pozor tramvaj!. „Na základě podnětů od uživatelů aplikace jsme některé funkcionality doplnili. Většinou byla zpětná vazba pozitivní, ale například uživatelé, kteří bydlí u trasy tramvajové linky číslo 4, uváděli, že by ocenili možnost vypnutí aplikace na noc. Tato funkce je tedy jednou z novinek,“ řekl Lukáš Rajsner, ředitel společnosti Safe Public Transport a.s.,která aplikaci vyvinula.

2021 05 20@1833@Česká

Aplikaci Pozor tramvaj! Dopravní podnik města Brna testuje na lince číslo 4. Chodce, kteří si ji stáhnou, včas upozorní na blížící se vůz. Vysílacím zařízením Safe je vybaveno aktuálně 22 tramvají, které na lince jezdí. Jedná se o malé krabičky o velikosti dlaně, které vysílají signál do mobilních telefonů. Testovací provoz potrvá do konce června, v polovině července bude mít dopravce k dispozici vyhodnocení fungování aplikace a statistiky.

2021 06 10@1831@Náměstí Míru

Už nyní je v přípravě třetí fáze projektu, díky které by uživateli aplikace poskytla větší množství informací o vozidle, například směr jízdy a jízdní řád linky. „Osoby s pohybovým omezením, slabozrací či nevidomí nebo rodiče s kočárky by také prostřednictvím aplikace mohli dát signál řidiči o své přítomnosti a nástupu do vozu,“ dodal Rajsner.

Pokud by se po ukončení zkušebního provozu dopravní podnik rozhodl aplikaci v Brně rozšířit, na jeho přání by došlo k jeho přejmenování projektu na Pozor šalina!.

Zdroj: Tisková zpráva Dopravního podniku města Brna a.s.

Aktualizováno 1. 7. 2021 19:36

Jste zde: