Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Spotřeba CNG se druhý rok opět zvýšila téměř o 40 procent

cpsI když podíl CNG vozidel v ČR na všech registrovaných činí jen 0,1 procenta, jeho spotřeba se postupně zvyšuje. V roce 2013 se meziročně zvýšila o 44 procent a za loňský rok 2014 o dalších 36 procent na téměř 30 milionů metrů krychlových. Za posledních 10 let se zvýšila desetinásobně. Tak jak se zvyšuje počet vozidel za CNG (a postupně LNG), bude se i nadále zvyšovat spotřeba CNG a LNG nejen u nás, ale i v celé EU. Zvyšování spotřeby CNG, jako bezprašného a velmi výkonného paliva (oktanové číslo 130), bude vzhledem k plánům čisté mobility jednotlivých zemí EU a přijatých dokumentů EU stále narůstat. A Evropský parlament navrhuje další nové cíle v oblasti snižování emisí některých látek znečišťujících ovzduší do roku 2030.

• Spotřeba CNG v ČR se druhý rok po sobě zvýšila o téměř 40 procent (29 912 mil. m3)
• Za posledních 10 let se spotřeba CNG v ČR zvýšila desetinásobně
• Meziroční nárůst prodeje CNG na plnicích stanicích plynárenských společností: Vemex: 84,8 %, E.ON Energie: 58,8 %, Pražská plynárenská Distribuce: 7,6 %, RWE Energo: 6,3 %
• 44 procent z celkové spotřeby bylo na stanicích plynárenských společností

Číst dál: Spotřeba CNG se druhý rok opět zvýšila téměř o 40 procent

Do roka bude jezdit v ČR 820 autobusů na zemní plyn

2013-08-23@854@DRT 192@Västerås (1)

Během veletrhu Czechbus, jehož součástí byl první den veletrhu i doprovodný program stlačeného zemního plynu (CNG) v městské dopravě. Největším problémem ČR jsou prachové částice a tato bezprašná hromadná doprava se dnes stává nejlepším řešením pro čistá města. Podle nejnovější zprávy Navigant Research světový prodej CNG autobusů a nákladních vozů má stoupnout ze 170,2 tisíce/rok v roce 2013 na téměř 400 tisíc v roce 2022. V ČR jezdí již 523 CNG autobusů ve více než 35 městech a do roka si města zakoupí nejméně 300 dalších.

cpsV celkem 37 českých městech ČR byly vloni překročeny povolené imisní limity na 100 procentech jejich území. Vyplývá to z právě zveřejněné výroční zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Hlavním důvodem, proč byly překročeny, je vysoká koncentrace jemných částic prachu a také rakovinotvorného benzo[a]pyrenu. Míra urbanizace v ČR je 73 procent, proto je negativnímu působení emisí z městské dopravy vystavena většina obyvatel. „Koncentrace benzo[a]pyrenu, který se nachází ve výfukových plynech, jsou dlouhodobě překračovány u 60 procent populace ČR. Benzo[a]pyren je silně karcinogenní. Představuje nejvýznamnější riziko znečištěným ovzduším u nás. A největší zátěž benzo[a]pyrenu ve velkých městech způsobuje právě doprava,“ říká Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR.

Číst dál: Do roka bude jezdit v ČR 820 autobusů na zemní plyn

Bonett otevírá jedenáctou vlastní plnící stanici CNG, upevňuje pozici na domácím trhu

bonettSpolečnost Bonett Gas Investment a.s. otevřela u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí již 11. vlastní veřejnou plnící stanici CNG. Ta se nachází u čerpací stanice pohonných hmot partnera, firmy Horácké autodružstvo, autorizovaného prodejce vozů Škoda na adrese K novému nádraží 1345. Nová plnicí stanice má jeden výdejní stojan CNG vybavený oběma typy plnicích koncovek, díky tomu mohou plnit stlačený zemní plyn jak osobní a dodávkové vozy (koncovka NGV1), tak i autobusy a nákladní vozidla (koncovka NGV2). Stanice je otevřena nonstop, placení je možné provést pomocí platebního terminálu CNG či platební kartou nebo v hotovosti.

Slavnostní př...
CNG plníci st...
CNG stanice s...
Detail výdejn...
Technologická...
Technologie C...
Výdejní stoja...
 

Slavnostní představení CNG stanice společnosti Bonett Gas Investment, a.s. ve Velkém Meziříčí.

Číst dál: Bonett otevírá jedenáctou vlastní plnící stanici CNG, upevňuje pozici na domácím trhu

CNG autobusy provozují města u nás i bez dotací

csadtisnovJednou z priorit Státní politiky životního prostředí ČR 2012-2020, která byla schválena vládou v roce 2013, je pokles množství rizikových látek z dopravy a nižší úroveň znečištění ovzduší. Vláda v dubnu 2014 projednala informaci o stavu přípravy strategie čerpání pro období 2014-2020 (Dohody o partnerství) a programů, které budou spolufinancovány z evropských fondů. Přestože v Dohodě o partnerství se deklaruje zlepšení kvality ovzduší skrze podporu alternativních zdrojů paliv jako je CNG, některá města na tyto fondy pro ekologické CNG autobusy „nedosáhnou“ a nemohou v příštím období počítat s žádnou podporou. Přitom zájem měst o tyto dotace na CNG autobusy je obrovský. V ČR jezdí dnes 518 CNG autobusů, ale je to jen 2,6 procenta ze všech, která v ČR jezdí. Během jednoho roku se tento počet v ČR však zvýší nejméně o 300 CNG autobusů.

Číst dál: CNG autobusy provozují města u nás i bez dotací

Konference věnovaná CNG v městské dopravě

cpsČeský plynárenský svaz ve spolupráci s Incheba Expo Praha pořádá konferenci na téma „CNG – nejlepší řešení pro čistá města“. Konference o čisté a bezprašné městské dopravě se uskuteční dne 19. listopadu od 10 do 15 hodin jako doprovodný program středoevropského veletrhu Czechbus, který bude probíhat ve dnech 19. – 21. listopadu v Průmyslovém paláci v areálu Výstaviště Praha – Holešovice. Mezi významnými hosty z řad dopravních podniků vystoupí i Josep Sarrato Ariño z TMB Barcelona, kde mají zkušenosti s provozem 400 městských CNG autobusů.

Číst dál: Konference věnovaná CNG v městské dopravě

Jste zde: