Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

8. mezinárodní konference Perspektivy rozvoje a využití CNG/LNG v dopravě

cpsDne 18. února 2015 se v Praze 4 – Pankráci v konferenčním centru City uskutečnila 8. mezinárodní konference Perspektivy rozvoje a využití CNG/LNG v dopravě. Program byl velice nabitý a hned po registraci účastníku od 9 hodiny až do 17 hodiny se diskutovalo nad zajímavými věcmi z oblasti CNG/LNG. Ve zkratce vám představíme program konference a vybrané prezentace vám představíme blíže.

Zahájení konference:
• Jan Ruml – výkonný ředitel, ČPS, ČR
• Richard Brabec – ministr, Ministerstvo životního prostředí, ČR – chyběl
• Lennart Pilskog – generální sekretář, NGVA Europe, Belgie
• Martin Jahn – prezident, Sdružení automobilového průmyslu, ČR
• Ľubomír Blaško – ředitel, SPP CNG, s.r.o., SR

Číst dál: 8. mezinárodní konference Perspektivy rozvoje a využití CNG/LNG v dopravě

Alternativou v dopravě bude také LNG

vemexDo konce roku 2016 by mělo být v EU až 50 dalších LNG stanic.
Perspektiva alternativního paliva zkapalněného zemního plynu (LNG) je podle společností Vemex s.r.o. a Vemex Energo s.r.o. Slovensko velmi příznivá a tak společnosti plánují významně pomoci Gazpromu Germania při výstavbě prvních LNG stanic v ČR/Slovensku. Výhody LNG představil Gazprom Germania minulý měsíc právě u mobilní LNG plnicí stanice v Dunajské Stredě na Slovensku.

cpsMěsto Dunajská Streda na Slovensku se stalo minulý měsíc centrem rozvoje nových technologií - LNG v dopravě. Výhody LNG zde představili všem zájemcům zástupci firem Gazprom Germania, Danube LNG a další. Nejméně 60 zájemců ze soukromých společností zde přihlíželo tankování paliva LNG do nádrže autobusu pomocí mobilní čerpací stanice. Polský výrobce autobusů SolBus představil inovativní model autobus Solcity SM 12. Palivová nádrž autobusu s objemem 367 litru byla naplněna zhruba 35 kilogramy LNG.

Číst dál: Alternativou v dopravě bude také LNG

Nové plnicí CNG stanice v Příbrami a Zábřehu

vemex

V České republice dnes funguje již více než 80 veřejných plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG). Jednou z nově otevřených je veřejná CNG stanice v Příbrami společnosti Vemex, na adrese Zdaboř, Zdabořská ulice v areálu České pošty. Ve Středočeském kraji je to již 11. plnicí CNG stanice. Další novou stanicí společnosti Vemex je lokalita Zábřeh na Moravě, kde CNG stanice v ulici Dvorská zahájila svůj provoz v únoru (7. stanice v kraji Olomouckém). Bezpochyby v letošním roce dosáhne ČR počtu 100 veřejných CNG stanic.

CNG stanice společnosti Vemex jsou umístěny jednak na čerpacích stanicích Lukoil (Ostrava, Opava, Olomouc) a také v areálech České pošty (Plzeň, Hodonín, Kolín) nebo společnosti Gascontrol (Havířov – Horní Suchá). Vemex navázal spolupráci s depy České pošty, která postupně přeměňuje svůj vozový park a plánuje provozovat celkem 2 900 vozů na stlačený zemní plyn. „Samostatné CNG stanice máme v Benešově a Praze – Malešicích a nově v Příbrami,“ říká Hugo Kysilka, marketingový ředitel Vemex. „Mimo tyto stanice dodáváme plyn CNG stanicím v Terezíně, Karlových Varech - Chodově a pro ČSAD Kladno,“ dodává Hugo Kysilka. „Plynárenské společnosti v ČR postavily už 36 veřejných CNG stanic, z nichž zdaleka nejvíce, více než jednu třetinu, postavila právě společnost Vemex,“ říká Hugo Kysilka z Vemexu. Mimo tyto veřejné stanice vlastní Vemex malou plnicí stanici pro svůj firemní vozový park.

Číst dál: Nové plnicí CNG stanice v Příbrami a Zábřehu

Krajské školy začínají používat auta na CNG pohon

cpsAlternativní palivo CNG (stlačený zemní plyn) začínají v rámci projektu Vysočina šetří energii používat krajské školy na Vysočině. Jako první si vozidlo na pohon CNG pořídila Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště v Pelhřimově. Nová Škoda Octavia s motorem na alternativní pohon bude sloužit jako vozidlo autoškoly. Škola díky pohonu na stlačený zemní plyn výrazně ušetří na provozních nákladech auta.

Číst dál: Krajské školy začínají používat auta na CNG pohon

IGU pořádá světovou plynárenskou konferenci v Paříži

cpsMezinárodní plynárenská unie (IGU) bude letos ve dnech 1. – 5. června 2015 pořádat 26. Světovou plynárenskou konferenci. World Gas Konference, která se koná jednou za tři roky, proběhne letos v Paříži (WGCParis2015). Jde o největší a nejprestižnější konferenci celosvětového plynárenství. Očekává se účast až 15 tisíc účastníků z více než 600ti světových energetických společností. Na konferenci vystoupí např. zástupci společností GDF SUEZ, TOTAL, Gazprom, QatarGas, Chevron, Shell, RasGas, Exxonmobil, Woodside, American Gas Association, Statoil nebo GasTerra. Poprvé se v rámci konference představí i samostatná výstava "Zemní plyn pro dopravu". Za Český plynárenský svaz (ČPS), který je členem Mezinárodní plynárenské unie (IGU), se konference zúčastní Miloslav Zaur, předseda Rady ČPS.

Číst dál: IGU pořádá světovou plynárenskou konferenci v Paříži

Jste zde: