Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Krátký pohled na dopravu v Egyptě

Tento článek vzniká jako shrnutí dovolené s cestovní kanceláří v egyptské Hurghádě očima šotouše. Hlubší průzkum na místě není tak úplně jednoduchý, neboť bezpečností situace je sice poměrně klidná, každopádně platí, že nic se nesmí fotit a tak zejména strategické cíle, jakým je třeba železnice si málokdo dovolí fotografovat.

Nejprve je dobré si uvést fakt, že přes svou rozlehlost je Egypt poměrně hustě obydlen, neboť 95% území jsou pouště a tak asi 90 milionů obyvatel bydlí na 5% území většinou v blízkosti řeky Nilu nebo na pobřeží dvou moří.

A s čím se lze setkat? První všudypřítomný dopravní prostředek je minibus reprezentovaný zejména Toyotou Hiace. Tento louage, neboli nájemný vůz je nejběžnějším způsobem přepravy na severu Afriky. Princip je jednoduchý, na frekventovaných místech postávají tyto vozy a podle příchozích zákazníků určují trasu a čekají na naplnění kapacity vozidla. Využívá se zejména pro cestování mezi vzdálenějšími místy - meziměstsky. 
Minibus si lze si zastavit i na cestě zamáváním na řidiče, hned dodávám, že nic jako informační systém neexistuje a tak se vše řeší ústně. Cena je v těchto oblastech vždy smluvní. Pokud člověk pospíchá, může si zakoupit volné sedadlo a tím odjezd uspíšit. Vevnitř je místo pro 14 cestujících a řidiče, přičemž zavazadla se umisťují na střechu.

Číst dál: Krátký pohled na dopravu v Egyptě

ČDBus opět na scéně, tentokráte jezdí do Krakówa

Od 1. května 2012 do nedávna provozovaly České dráhy a.s. ve spolupráci s dopravcem Veolia Transport Morava a.s. také autobusovou dopravu a to na lince z Frýdku-Místku do Hranic na Moravě s návazností na vlakovou dopravu, čímž reagovaly na tutéž službu konkureční Student Agency. Cílem bylo umožnit pohodlné cestování po celé republice i občanům z obcí, které se nenacházejí na hlavním železničním koridoru.

Jelikož vlakový dopravce nedisponuje autobusy, musel si je pronajmout. Dopravcem se stala společnost Veolia Transport Morava a.s., druhý autobus si pronajmula od dopravce ČSAD Frýdek-Místek a.s. Linka byla vedena v trase Frýdek-Místek, žel. st. - Příbor, U Kostela - Nový Jičín, žel. st. - Hranice na Moravě, žel. st. Později se České drahy a.s. rozhodly tuto linku ukončit. Přesný argument se nám v tuto chvíli nepodařilo dohledat, odhadujeme však ekonomické důvody.

Číst dál: ČDBus opět na scéně, tentokráte jezdí do Krakówa

Turné autobusu Solbus s pohonem na LNG na Slovensku

Od 9. února 2015 započalo testování autobusu Solbus Solcity SM 12 LNG RZ: CBY 30824 na Slovensku. Jako první byl autobus po dobu asi 14 dní zapůjčen dopravci SAD Dunajská Streda.
Dále pokračoval do SAD Prievidza a poté by se tento vůz s pohonem na LNG měl objevit například v Bratislavě a dalších slovenských městech.

17.2.2015 - CBY 30824 - Dunajská Streda, Autobusová stanica

Autobus Solbus Solcity SM 12 LNG opouští autobusovou stanici ve městě Dunajská Streda.

Číst dál: Turné autobusu Solbus s pohonem na LNG na Slovensku

Největší nákladní letadlo přistálo v Mošnově

Největší komerčně využívané nákladní letadlo světa, navíc v jediném funkčním exempláři, přiletělo v pondělí 26. ledna v 13:23 na Mošnovské letiště. Na přepravu obrněné techniky do Afriky si ho objednala společnost Excalibur Army.

26.1.2015 - A...
26.1.2015 - A...
26.1.2015 - A...

Letoun Antonov An-225 Mrija.

Během tohoto týdne navíc letoun odletí a přistane v Mošnově ještě dvakrát. Nabízíme pohled na velmi přibližný rozpis:

● přílet 26.1.2015 12:30
● odlet 27.1.2015 18:00
● přílet 28.1.2015 18:30
● odlet 30.1.2015 08:00
● přílet 31.1.2015 18:30
● odlet 2.2.2015 08:00

Číst dál: Největší nákladní letadlo přistálo v Mošnově

Mezi Opavou a Hlučínem vyjel první vlak tažený lokomotivou na CNG

České dráhy uvedly 15. ledna 2015 do osobní dopravy jako vůbec první v celé střední Evropě lokomotivu poháněnou na stlačený zemní plyn (CNG). Jedná se původně o dieselovou lokomotivu řady 714, kterou České dráhy poskytly na přestavbu do společnosti Vítkovice Doprava a.s. (člen skupiny Vítkovice Machinery Group). Ta spolu s Výzkumným ústavem železničním tento stroj rekonstruovala a vyvinula z něj plynovou lokomotivu, která obdržela nové označení 714.801-8. V ověřovacím provozu bude obsluhovat tři páry osobních vlaků na trati Opava východ – Hlučín. Cílem zkušebního ověřovacího provozu je prokázat, že lokomotiva s pohonem na CNG ušetří oproti dieselové lokomotivě podobných parametrů téměř polovinu nákladů.

16.1.2015 - 714 801-8 - Opava východ

Lokomotiva řady 714 801-8 poháněná na CNG ve stanici Opava východ.

Číst dál: Mezi Opavou a Hlučínem vyjel první vlak tažený lokomotivou na CNG

Výběr dopravce
Jste zde: