Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Nový český elektrobus představen v Ostravě

 Prokešovo náměstí v Ostravě hostilo ve středu 28. října 2015 doprovodný program ke Dni otevřených dveří Nové radnice a při té příležitosti zde společnost EKOVA ELECTRIC a.s. představila v české premiéře nový elektrobus Ekova Electron ve 12 metrovém provedení.

S vozidlem jsme vás již seznámili v podobě zákulistních informací, nyní už můžeme publikovat všechny v současnosti dostupné informace. Electron je čistě elektrický autobus vyrobený společností EKOVA ELECTRIC a.s., která je dceřinou společností DPO a.s. Vozidlo nyní čekají prototypové zkoušky, schvalovací proces a v listopadu by se měl elektrobus vydat na veletrh CZECHBUS 2015 odkud vám rovněž přineseme reportáž. Předtím již navštívil poněkud světovější odbornou výstavu BusWorld v belgickém Kortrijk. V tuto chvíli je známo, že mezi zákazníky budou kromě DPO a.s. patřit také dopravci v Německu a Skandinávii.

Délka vozu je 11 980 mm, šířka 2 550 mm a výška 3 270 mm. Celková obsaditelnost vozu je 90 cestujících z toho 60 – 62 stojících a 28 – 30 sedících . čímž se odlišuje od již provozovaných a rovněž vystavených elektrobusů SOR EBN 10.5, které z kapacitních důvodů plně nenahrazují běžný 12 metrový autobus, což by Elektron měl již splňovat.

Pokud Vám design přijde povědomý, tak to není náhoda, vychází totiž koncepčně z třebíčských autobusů TEDOM. Projektovou dokumentaci autobusů TEDOM odkoupila společnost EKOVA ELECTRIC a.s. Design byl navržen designovým studiem.

F 5719 - 28.1...
F 5719 - 28.1...
F 5719 - 28.1...
F 5719 - 28.1...

Fotografie č. 1 - 2: Nový elektrobus Ekova Electron 12 vystavený na Prokešově náměstí v Ostravě.
Fotografie č. 3 - 4: Interiér nového elektrobusu Ekova Electron 12.

Číst dál: Nový český elektrobus představen v Ostravě

Aktuálně z Pardubic

Uzavírka ulice Studentská
Od 24. července 2015 do odvolání je z důvodu rekonstrukce uzavřena ulice Studentská, kterou běžně projíždí spoje linek 10 a 16. Původně měla být ulice uzavřena pouze do 31. října. Autobusy obou linek mezi zastávkami Stavařov a Cihelna, točna využívají objízdnou trasu vedenou ulicemi Hradecká a Kunětická. V ulici Studentská se také nachází zastávka Univerzita, která je po dobu rekonstrukce zrušena a nahrazena zastávkou Polabiny, Hradecká, která se nachází v ulici Hradecká. V rámci rekonstrukce Studentské ulice bude provedena výstavba středového ostrůvku, ve kterém budou umístěny sloupy veřejného osvětlení s možností pro budoucího uchycení trolejového vedení trolejbusů pro případnou trolejbusovou trať do zastávky Cihelna, točna.

210 - 4E0 398...

Autobus Irisbus Citelis 12 M CNG ev. č. 210 na objízdné trase v ulici Kunětická směřuje obsloužit zastávku Cihelna.

Číst dál: Aktuálně z Pardubic

Studentské slevy na cestování 2015

Léto je čas prázdnin, cestování za poznáním i zábavou a tyto aktivity dokáží studentům a učitelům zpříjemnit přepravní společnosti se svými slevami na jízdném.

Vše se samozřejmě řídí okřídleným heslem “nechci slevu zadarmo”, ale když už spoj hodláte využít, proč zaplatit více? Tyto akce se váží na studentský průkaz ISIC či učitelský ITIC, který musí mít na zadní straně vylepený aktuální kupón, ale to jejich majitelé vědí.

Vlaky:
S Českými drahami a s Jízdenkou na léto můžete o prázdninách během 14 dní procestovat celé Česko. Jízdenku lze využít ve 14 dnech po sobě jdoucích v období od 1. 7. do 31. 8. 2015 ve všech vozech 2. třídy. Základní cena jízdenky na 14 dní je 1 190 Kč, s průkazem ISIC jízdenku získáte za 990 Kč. Jízdenku pořídíte na přepážkách nebo na eShopu ČD. Nezapomeňte také, že v eShopu pořídíte běžnou jízdenku o 25% levněji než na přepážce při nákupu > 15 minut předem.

Železniční přepravce LEOExpress připravil na prázdniny slevu 30% pro všechny studenty vlastnící průkaz ISIC a věrnostní kartu dopravce s názvem Smile, kterou si vyřídíte u okýnka na nádraží za pár minut.

Číst dál: Studentské slevy na cestování 2015

Elektromobilita v Třinci na vzestupu

Město Třinec po zkušenostech s provozem vlastního elektromobilu hodlá podpořit tento ekologický pohon i ve veřejné dopravě. Podle slov starostky Třince paní Věry Palkovské je elektromobilita v současné době žhavé téma, navíc je Třinec průmyslovým městem, které se nachází v kraji se zhoršeným ovzduším, a díky zkušenostem s elektromobilem a veřejnou nabíjecí stanicí se proto město pustilo do podpory elektromobility.

Plány města jsou v souladu s Národním akčním plánem čisté mobility ministerstva průmyslu i se záměry kraje. V novém programovacím období EU 2014 – 2020 se počítá s finančními prostředky na podporu čisté mobility a využívání alternativní dopravy. Paní starostka dodala, že zavedení alternativních pohonů je velice nákladné a kdyby nebyly dotovány, samo město by se do něj nepustilo.

Číst dál: Elektromobilita v Třinci na vzestupu

Na mošnovské letiště se svezte vlakem

Na Letiště Leoše Janáčka Ostrava, které se nachází v Mošnově na Novojičínsku mohou od pondělí 13. dubna 2015 cestující nově přijet také vlakem.

13.4.2015 - N...
13.4.2015 - N...
13.4.2015 - N...
13.4.2015 - N...

Nová železniční stanice Mošnov, Ostrava Airport.

První spoj, který vyjel z Bohumína, zastavil ve stanici pojmenované Mošnov, Ostrava Airport krátce před 4.30 hodin. Ostravské letiště je první v republice, které má železniční připojení, slavnostní přestřižení pásky nastalo krátce po 11. hodině po příjezdu osobního vlaku č. 2930. Nové trati požehnal i Msgr Lobkowicz.

Číst dál: Na mošnovské letiště se svezte vlakem

Výběr dopravce
Jste zde: