Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Provoz Solarisů ve Švédsku v roce 2013

Vážení čtenáři. Představujeme novinky od firmy Solaris Bus & Coach ve švédských provozech. Rok 2013 byl zajímavý hned v několika směrech, které si nyní představíme podrobněji.

2. července 2013 zařadil do svého vozového parku dopravce Västerås Lokaltrafik 24 kloubových nízkopodlažních autobusů Solaris. Jedná se o první kloubové Solarisy s pohonem na bioplyn ve švédských provozech. Vozidla jsou 3dvéřová ( 2-2-2-0 ), 18 metrů dlouhá, 2550 mm široká a 3400 mm vysoká. Jsou určena pro 42 sedících a 86 stojících cestujících. Samozřejmosti je jedno místo určené pro imobilního cestujícího na vozíku nebo dětský kočárek. Výklopná plošina se nachází ve 2. dveřích. Autobusy jsou osazeny motory Cummins ISLG 320 o výkonu 234,8kW, splňující emisní normu EEV, spolupracují s převodovkou Voith Diwa 5. Všechny autobusy byly přiděleny pro městský provoz ve městě Västerås a obdržely evidenční čísla 851 – 874. Dopravce Västerås Lokaltrafik již disponuje celkem 69 vozidly, z čehož je 45 autobusů SU 15 LE CNG, polského výrobce Solaris Bus & Coach S.A..

700 - FAM 628...
693 - CPJ 953...
853 - DRT 191...
852 - DRT 186...

Na prvních dvou fotografiích jsou vozy Solaris Urbino 15 LE CNG (ev. č. 700 a 693), zbylé fotografie zobrazují nejnovější vozidla Solaris Urbino 18 CNG (ev. č. 852 a 853)

Číst dál: Provoz Solarisů ve Švédsku v roce 2013

Nový provoz MHD na Vysočině v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě se nachází v kraji Vysočina cca 10 km východně od Žďáru nad Sázavou. Ve městě žije k 1.1.2013 10 200 obyvatel. Myšlenka založit MHD se zrodila v roce 2013 a po dlouhých přípravách byla spuštěna v lednu 2014.

Zrealizovaná městská doprava má celkem 14 zastávek, z nichž bylo 10 vybudováno zcela nově. Celkové roční náklady na provoz MHD budou kolem milionu Kč, od této částky se odečtou tržby za jízdné. Další milion Kč město vynaložilo na vybudování sítě zastávek. Místa pro nové zastávky vybírali na odboru dopravy a odboru investic a správy majetku ve spolupráci s odbornými projektanty, policejními specialisty a dalšími odborníky.

Zkušební provoz by měl trvat jeden rok a bude jej zajišťovat firma ZDAR. Na linkách MHD se budou také testovat autobusy různé obsaditelnosti, aby se nalezlo nejvhodnější vozidlo. Autobusy jezdí jednou za hodinu od 5 do 20 hodin večer.
V provozu jsou dvě linky označené čísly:

Linka č. 1 je vedená v trase: Dopravní terminál - katolický hřbitov - Bělisko - Dukelská - pod nemocnicí - nemocnice - MEDIN - nemocnice - Palackého nám. - BILLA - centrum – Masarykova - Dopravní terminál

Linka č. 2 je vedená v trase: Dopravní terminál - Holubka - Maršovská - Dopravní terminál – Kulturní dům - pod nemocnicí - nemocnice - Palackého nám. - centrum - Masarykova - Dopravní terminál 

4E8 9406 - 6....
4E8 9406 - 6....
4E8 9406 - 6....

První den zkušebního provozu nové MHD v Novém Městě na Moravě. Provoz zajišťuje zapůjčený autobus od firmy SOR Libchavy spol. s r.o. typu SOR BN 8.5. Autobus je zapůjčen dopravci ZDAR, který v novém Městě na Moravě nyní provozuje MHD po dobu jednoho roku.
Foto č. 1: Nové Město na Moravě, BILLA (MHD l. č. 1)
Foto č. 2: Nové Město na Moravě, nemocnice (MHD l. č. 2)
Foto č. 3: Nové Město na Moravě, Dopravní terminál (MHD l. č. 2)

Číst dál: Nový provoz MHD na Vysočině v Novém Městě na Moravě

Rozšíření ODIS o linky MHD Bruntál

ODIS
Do integrovaného dopravního systému ODIS jsou od 1. ledna 2014 zapojeny nově i obě linky MHD Bruntál.

Již od 15. prosince 2013 byly linky nově označeny čísly 851 a 852. Zajíždění MHD Bruntál do Moravskoslezského Kočova bylo nahrazeno novými spoji na příměstské lince č. 870, které bez přestupu navazují na zastávce Bruntál, rest. Sport na spoje linky č. 851. Spoje jedoucí do Kunova byly z důvodu nízkého využití zrušeny.

Na území města Bruntál (tarifní zóna 100) platí nově tarif ODIS pro jednotlivé jízdné i dlouhodobé časové jízdné platné pro tarifní oblast MĚSTO Bruntál.

Od 1.1.2014 platí na MHD Bruntál tarifní podmínky integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS.

Ceník jednotlivého městského jízdného v MHD Bruntál

Druh jízdenky Obyčejné jízdné (Kč) Zlevněné jízdné (Kč)
papírová/karta 9 4

Číst dál: Rozšíření ODIS o linky MHD Bruntál

Oslavy 20 let ROPID

Dne 23. listopadu 2013 oslavil Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (zkráceně ROPID) své 20. výročí.

K této příležitosti byla vypravena historická vozidla na několik zvláštních linek, které jezdily v hodinovém intervalu, vzájemně na sebe navazovaly a cestující se jimi mohli svézt zcela zdarma.

Trasy linek byly následující:

Tramvajová: Smíchovské Nádraží – Sídliště Řepy; na linku byly nasazeny tramvaje typu ČKD T1 a T3.

Autobusová: Sídliště Řepy – Zličín – Rudná u Prahy; na linku byly nasazeny autobusy typu Karosa ŠL 11, Škoda 706 RO a Škoda 706 RTO s vlekem.

Vlaková 1: Rudná u Prahy – Praha Smíchov; na linku byla nasazena souprava složená z motorových vozů M262.0 a M286.1 a dvou vložených vozů.

Číst dál: Oslavy 20 let ROPID

Czechbus 2013: Premiérová účast čínského Yutongu, největšího výrobce autobusů na světě

Poprvé se veletrhu Czechbus v Praze - Holešovicích účastnil největší autobusový výrobce na světě – společnost Yutong. Její autobusy poháněné americkými motory Cummins jsou dnes exportovány do více než třiceti zemí světa. Na veletrhu poprvé v jeho historii představil Yutong příměstský a městský autobus ZK6121HQ a příměstské vozidlo pro přepravu na kratší vzdálenosti ZK6126HGA Low-Entry, s kterým se můžete v tuzemsku setkat především ve Zlínském kraji, kde jej provozuje dopravce ČSAD Vsetín, v jehož nátěru byl právě i vystavovaný exponát. Autobus, který pojme 42 sedících a 44 stojících cestujících, jsme se rozhodli detailněji prozkoumat, přičemž nás zaujalo zejména ergonomické tvarování pohodlných sedaček. Evidentně jsou však vsazeny příliš nízko, takže si člověk skoro musí dřepnout, aby si mohl sednout. Cestujícímu vyššího vzrůstu také může činit problém pohyb v zadní polovině vozu se zvýšenou podlahou. V lepším případě vám strop jen rozhází účes.

Číst dál: Czechbus 2013: Premiérová účast čínského Yutongu, největšího výrobce autobusů na světě

Výběr dopravce
Jste zde: