Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Zapůjčený hybridní autobus Volvo obohatil kroměřížskou MHD nastálo

kromerizske technicke sluzbyV lednu 2021 bylo v Kroměříži vypsáno výběrové řízení na dodání jednoho hybridního autobusu se stářím nejvýše 5 let. Výběrové řízení vyhrála společnost Volvo Group Czech Republic s vozem Volvo 7900 LH, který byl již v Kroměříži zapůjčen po dobu pěti měsíců (namísto původně plánovaného měsíce). Nákup vozidla byl plně hrazen Kroměřížskými technickými službami (dále KTS) a městem, tak jako před lety nákup autobusů Urbanway na zemní plyn.

2021 03 16@@4SZ 3292@Kroměříž, Hulínská
Nejnovější přírustek ve vozovém parku KTS je vůz Volvo 7900 LH, který byl vyfotografován v ulici Hulínská.

Číst dál: Zapůjčený hybridní autobus Volvo obohatil kroměřížskou MHD nastálo

Nové hybridní Volvo v Kroměříži

kromerizske technicke sluzbyV úterý, dne 20. října 2020, byl do zkušebního provozu s cestujícími MHD v Kroměříži zařazen nový hybridní autobus značky Volvo. Objevil se hned na několika linkách, nejčastěji na páteřní okružní lince č. 4. Autobus byl vypraven i následující den, ve středu 21. října, a to na stejné službě jako v úterý.

Plně nízkopodlažní 12 metrů dlouhý, 2,5 metru široký a 3 metry vysoký hybrid Volvo 7900 LH byl dodán počátkem měsíce do areálu Kroměřížských technických služeb (dále jen KTS) se sídlem na Kaplanově ulici v Kroměříži. Do provozu zatím zasáhl bez vizuálně-akustického informačního systému, protože informační systém, který byl na vozidle dodán, nebyl kompatibilní s informačním systémem používaným ve vozech MHD v Kroměříži.
Než autobus zasáhl do provozu s cestujícími, byl dovybaven odbavovacím systémem a absolvoval několik jízd bez cestujících jako zácvik pro řidiče.

2020 10 21@@4SZ 3292@Dolní Zahrady, Braunerova
Zapůjčený předváděcí autobus Volvo 7900 LH RZ 4SZ 3292, vyfotografovaný v místní části Kroměříže - Dolní Zahrady, Braunerova.

Číst dál: Nové hybridní Volvo v Kroměříži

Novinky z městské dopravy v Kroměříži

kts

Změny v MHD k 14. červnu 2020
Ačkoliv se to nezdá, tak i v třicetitisícové Kroměříži, tzv.Hanáckých Athénách, se v rámci dopravy něco děje. A není toho zrovna nejméně. Nejzásadnější událostí byla červnová změna v MHD. Kromě administrativních věcí (změna vedení společnosti) se změnily také trasy linek MHD, zvýšil se počet spojů a zlepšila se návaznost mezi jednotlivými spoji. Nejvíce si polepšily okrajové části města, do kterých nyní jezdí více spojů. Avšak největších změn dosáhl víkendový provoz, který má nyní dvojnásobný počet spojů, a to díky tomu, že byla přidána jedna služba navíc oproti stavu do 14. června 2020, kdy jezdila pouze jedna služba.Rovněž o jednu službu byl rozšířen také provoz v pracovních dnech.

Do systému MHD Kroměříž se nově dostala i městská část Bílany, do níž Kroměřížské technické služby doposud obslužnost MHD nezajišťovaly.Snahu o zajišťování dopravy do Bílan však už v minulosti (v roce 2015) měla společnost Magicbus s autobusy MAN. Linka financovaná plně z rozpočtu dopravce však byla využívána jen sporadicky, takže od provozu linky Magicbus po roce z finančních důvodů odstoupil.

2020 06 15@@1Z9 6754@Kroměříž, silnice I47
Autobus Volvo 7000, RZ 1Z9 6754 vyfotografovaný na nově upravené lince č. 2 při průjezdu silnicí č.  I/47.

Číst dál: Novinky z městské dopravy v Kroměříži

Testování hybridního Volva v Kroměříži

ktsDne 22. července 2020 byl v Kroměříži po dobu jednoho dne testován hybridní autobus Volvo 7900 Hybrid. Autobus byl vypůjčen z rakouské pobočky společnosti VOLVO GROUP AUSTRIA GMBH, která se zabývá prodejem ojetých autobusů Volvo.Konkrétní vůz byl 8 let starý. Koncem srpna se plánuje na týden zapůjčení hybridního Volva a elektrobusu.

2020 07 23@@A 16 32@Garáže KTS s.r.o.
Zapůjčený autobus Volvo 7900 Hybrid v garážích dopravce KTS s.r.o.

Číst dál: Testování hybridního Volva v Kroměříži

Provoz MHD v Kroměříži

ktsMěstská hromadná doprava byla tomto hanáckém městě až donedávna provozována na vlastní komerční riziko Kroměřížských technických služeb s.r.o. (dále jen KTS), což je méně obvyklý model. Ztrátu z provozu KTS financovalo z jiných prostředků (např. parkovacích automatů), v krajním případě z dotací města. Od 1. dubna 2017 však došlo i zde ke změně na klasický model a byla uzavřena s městem Kroměříž smlouva o závazku veřejné služby (provozování MHD) na dobu 10 let. Tolik k ekonomickému zázemí provozu.

Pro techničtěji zaměřené čtenáře přinášíme přehled vozového parku: Celkem mají k dispozici 10 vozů: 5x Volvo 7700, 2x Volvo 7000 a 2x Iveco Urbanway 12 M CNG. Jednoduchou sumou zjistíme, že jedno vozidlo chybí ve výčtu, a je jím poslední vysokopodlažní vůz – záložní Karosa B 951. Pro zajištění běžného provozu postačuje denní vypravenost 5 vozů. Počet vozidel je momentálně stále vyšší, neboť nedošlo k vyřazení starších kusů a jako obvykle se drží některé záložní vozy jako náhrada za poruchy a servisovaná vozidla.

2017 05 11@@KMH 83 35@ul. Wolkerova (1)
Nejstarší provozní vůz KTS, s.r.o. je Karosa B 951 RZ: KMH 83-35. Nyní je vozidlo záložní a vyjíždí minimálně na linky MHD.

Číst dál: Provoz MHD v Kroměříži

Jste zde: