Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Tramvaj ve finském Tampere - první vůz

Tramvaje v Tampere vyjedou s cestujícími poprvé 9. srpna 2021, to je nejnověji oznámené datum. V tomto městě vzniká celý tramvajový provoz na zelené louce, přičemž v dávné minulosti zde jezdily trolejbusy. Současná obslužnost města je zajišťována autobusy a několika elektrobusy.

Průběh stavby tramvajové trati v Tampere (3)
Průběh stavebních prací na novém tramvajovém provozu ve finském městě Tampere.

Ve Finsku jezdí nyní tramvaje jen v Helsinkách, zde ovšem na úzkém rozchodu 1000 mm, zatímco v Tampere jde o rozchod standardní 1435 mm a jen pro doplnění uvádíme, že místní železnice je unikátně širokorozchodná na 1524 mm. O průběhu stavby jsme napsali reportáž dříve.

Průběh stavby tramvajové trati v Tampere (2)

Průběh stavby...
Průběh stavby...
Průběh stavby...

Průběh stavebních prací na novém tramvajovém provozu ve finském městě Tampere.

Kulatého data 22. února 2020 byla dopravena do města vyřazená tramvaj Düwag TW 6000 evidenčního čísla 6148 z německého Hannoveru, která bude sloužit pro ověření funkčnosti sítě. Ojetá vozidla tohoto typu provozovatele Üstra můžete potkat například v Budapešti.

Tampere   první tramvaj (6)

Tampere - prv...
Tampere - prv...
Tampere - prv...

Vyřazená tramvaj Düwag TW 6000 evidenčního čísla 6148 z německého Hannoveru, která bude sloužit pro ověření funkčnosti sítě. Foto: Raitiotieallianssi

Prozatím byla tramvaj složena v dokončovaném areálu vozovny v Hervantě. Vozidlo bylo vyrobeno v roce 1981 a pro provoz s cestujícími se s ním nepočítá. Ve vozovně, na spojce a ve čtvrti Hervanta se má vůz má objevit zhruba v polovině března 2020 a s testy se přibližně počítá do konce dubna.

Tampere   první tramvaj

Tampere - prv...
Tampere - prv...
 

Vyřazená tramvaj Düwag TW 6000 evidenčního čísla 6148 z německého Hannoveru, která bude sloužit pro ověření funkčnosti sítě. Foto: Raitiotieallianssi

Ve centru města vzdáleném od vozovny musí ještě dojít k dokončení instalace trolejového vedení, které místy ještě chybí a kdy práce vyčkávají na konec zimy (i když je ta letošní na severské poměrně velmi mírná). Ještě před vyjetím testovací tramvaje zajistí úpravu kolejového svršku samostatná bruska, jak stojí v prohlášení dopravce.

Tampere   plán sítě
Plán sítě nového tramvajového provozu ve finském městě Tampere. Foto: Raitiotieallianssi

Mezitím se vyčkává na dokončení výroby prvního prototypu finálního vozidla místní produkce, tramvaje Transtech ForCity Smart Artic X34 z koncernu Škoda Transportation, která má dorazit ke schvalovacímu procesu v květnu 2020. Celkem jich zde bude jezdit 19.

vr provozuji tramvaje
Na znamení vítězství tendru v byla umístěna ledová socha s logem provozovatele nedaleko hlavního nádraží. Foto: Raitiotieallianssi

Omlouváme se vám za matení titulkem, tramvaj od Düvagu z února 2020 není první tramvají, které město Tampere obdrželo. Od června 2019 se zde nachází vyřazená tramvaj z Helsinek, které hlavní město rozdávalo zdarma zájemcům s konkrétním plánem pro jejich využití - Tampere se rozhodlo pro stylovou kavárnu. Posloužil k tomu vůz typu Valmet Nr II ze 70. let, přelakovaný do továrního barevného schématu, který je umístěn na hlavní náměstí jako součást propagace projektu výstavby.

Kavárna v tramvaji v Tampere

Kavárna v tra...
Kavárna v tra...

Kavárna z vyřazené helsinské tramvaje ve městě Tampere.

Již dříve jsme informovali, že v květnu 2019 bylo rozhodnuto, že pro objednavatele dopravy Tampereen seudun joukkoliikenteen budou tramvajovou síť v Tampere provozovat Finské státní dráhy VR. Nově se objevily konkrétní návrhy jízdních řádů pro první období provozu, kdy se počítá s intervalem 7,5 minuty pro každou ze 2 linek v pracovní dny.

Zastávka Tampere   vizualizace (1)

Zastávka Tamp...

Vizualizace zastávkového přístřešku tramvajové dopravy v Tampere: Vizualizace: Raitiotieallianssi

Když jsme u zajímavostí z místního tramvajového provozu, v současnosti se můžete svést finskou tramvají nejblíže v německém Schöneicher, kam 19. února 2020 dorazilo v pořadí třetí vozidlo typu ForCity Smart Artic Helsinki. Tento model je nyní vyřazen z nabídky výrobce, a tak rozšíření vozového parku dopravce Schöneicher-Rüdersdorfer Strassenbahn GmbH doplnilo dřívější nákupy prototypů. Mají zde tedy první a poslední vyrobený kus.

Škoda Artic
Škoda ForCity Smart Artic v Německu.

Řešení podvozků vyvinuté ve Finsku pro Helsinky je nyní v portfoliu Škody Transportation velmi žádané a objeví se v řadě evropských měst například v německém Bonnu, Plzni či v Ostravě.

Testovací tramvaj se nyní vlastní silou pohybuje v ulicích. Probíhá ověřování všech parametrů od průjezdnosti po napájecí soustavu.

Vozovna Tampere
Letecký pohled na novou tramvajovou vozovnu ve finském městě Tampere.

Tramvaj Tampere (1)
Testovací tramvaj v ulicích Tampere.

Tramvaj Tampere
Testovací tramvaj v ulicích Tampere.

Tramvaj Tampe...
Tramvaj Tampe...
Tramvaj Tampe...
Tramvaj Tampe...

Testovací tramvaj v ulicích Tampere.

Zdroje:

Aktualizováno 17. 4. 2020 17:26

Výběr dopravce
Jste zde: