Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Články

DPO poptává nové parciální trolejbusy

dpoDne 1. července 2019 se ve věstníku veřejných zakázek objevila nová zakázka Dodávka až 12 ks parciálních trolejbusů kterou vypsal Dopravní podnik Ostrava a.s. Předpokládaná hodnota celé zakázky 12 sólo parciálních trolejbusů by měla být až 168 mil. Kč. Financování těchto vozidel by mělo opět proběhnout z evropských dotací.Hlavními kritérii ve výběrovém řízení je cena (70 %), údržba po dobu záruky vozidla (20 %).

Výrobce splní předpoklady pro přihlášení, pokud v posledních třech letech vyrobil alespoň jeden trolejbus.Standardem výbavy by měla být celovozová klimatizace a USB zásuvky.Dojezd na trakční baterie musí být minimálně 12 km.Potencionální zájemci musí předložit své nabídky do 29. července 2019.Závěrem připomeňme, že DPO nyní využívá parciální trolejbusy na linkách č. 101 a 106 a pro výlukové stavy.

2018 01 26@3736@@ul. Těšínská
Parciální trolejbusy Škoda 26 Tr Solaris v ulicích Ostravy.

Průběh výběrového řízení
Dopravní podnik Ostrava (dále jen DPO) nemůže stále zakoupit 12 parciálních trolejbusů, které začal poptávat dne 1. července 2019. Společnost Tram for Envi, která zastupuje v ČR ukrajinského výrobce trolejbusů Bogdan byla ze soutěže vyloučena – společnost se tedy obrátila na antimonopolní úřad. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyhověl stížnosti společnosti Tram for Envi, která bude dále projednávána. Díky tomu DPO nemůže nyní uzavřít smlouvu s vítězem výběrového řízení. Výběrového řízení se účastnili společnosti Škoda Electric a zmíněná Tram for Envi.

Důvodem sporu byla administrativní záležitosti, a to dodání originálu o potvrzení jistiny (bankovní záruka nebo pojištění). Společnost Tram for envi se prokázala složením požadované jistoty a předložením kopie písemného prohlášení pojistitele i tak byla ze soutěže vyloučena. Kontrolní orgán shledal, že i přes dodání kopie bylo výběrové řízení v souladu se zákonem.

Společnost Tram for Envi se v nedávné době hlásila do výběrového řízení na nové trolejbusy v Opavě, kde byla těsně poražena společností Škoda Electric. Dobrou zprávou pro ně bylo nedávné zveřejnění informace že společnost Tram for Envi vyhrála výběrové řízení na dodávku nových trolejbusů do Jihlavy.

Trolejbus Bogdan T701.15 v ostravském trolejbusovém provozu nesl ev. č. 9996. V roce 2011 byl zde testován a homologován. Vůz byl vybaven elektrickou výzbrojí od společnosti Cegelec. Tento kus byl k vidění na dopravním veletrhu Czech Raildays 2011 v Ostravě.

9996   22.3.2011   Nová radnice
Zapůjčený trolejbus Bogdan T701.15 ev. č. 9996 vyfotografovaný poblíž Nové radnice v Ostravě.

Zrušení výběrového řízení
Dopravní podnik Ostrava a.s. (dále jen DPO) po roce a 13 dnech zrušil veřejnou zakázku na dodávku 12 parciálních trolejbusů v celkové hodnotě 168 mil. Kč. Tuto zakázku řešil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na ÚOHS se obrátil jeden z uchazečů veřejné zakázky - společnost Tram for Envi, která zastupuje společnost Bogdan v ČR. DPO tuto společnost vyloučilo z veřejné zakázky, přestože nabídla levnější nabídku než konkurenční společnost Škoda Electric.

ÚOHS námitky společnosti Tram for envi vyhověl rozkladu a vrátil celý případ k novému projednání.

Navrhovatel podle ÚOHS postupoval podle zákona, kdy pojištění záruky prokázal složením požadované jistoty po předložení kopie písemného prohlášení pojistitele. DPO tak něměl důvod společnost Tram for Envi vyloučit z veřejné zakázky. Řízení tedy není pravomocně ukončené.

DPO oznámil zrušení veřejné zakázky z důvodu probíhajícího řízení ÚOHS a na 12 nových parciálních trolejbusů vypíše novou zakázku.

Aktualizováno 14. 7. 2020 12:29

Jste zde: