Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Články

Kutná Hora vyměňuje dieselové autobusy za bezemisní

arriva nove db companyPo Trutnově nasazuje Arriva Východní Čechy elektrické autobusy v dalším městě. Tentokrát v Kutné Hoře. Ta pro svou městskou hromadnou dopravu pořídila celkem pět elektrických autobusů dvou různých typů. Ve vozovém parku nadále zůstanou dva dieselové autobusy jako záloha pro případ poruchy. Pro elektrické autobusy vyrostla v městské části Sedlec nabíjecí stanice, která umožňuje nabíjet všechny vozy současně.

Od 13. června začnou v Kutné Hoře jezdit elektrické autobusy. Vedení městase původně rozhodovalo mezi autobusy na zemní plyn a na elektřinu. Nakonec zvítězily autobusy s elektrickým pohonem,a to i z důvodu výhodnějších dotačních podmínek. „Naším cílem je zavést ekologickou dopravu, která nebude produkovat zplodiny a nebude hlučná. Obě tato kritéria elektrické autobusy splňují,“ uvedl starosta Josef Viktora (ANO), který si již jízdu novými elektrobusy vyzkoušel.„V autobusech bude platit současný odbavovací systém a nově mají cestující možnost zaplatit jednotlivé jízdné také bankovní kartou,“ doplňuje Viktora.

Kutná Hora
Elektrobus SOR EBN 11 v Kutné Hoře.

„V Kutné Hoře bude jezdit celkem pět nových elektrických autobusů. Dva menší z nich se snadno dostanou i do historické části města, tři větší jsou určené pro oblasti mimo centrum města. Autobusy jsou nízkopodlažní, klimatizované a cestujícím nabídnoupohodlná sedadla, nabíječky na mobilní telefony a digitální informační panely,“ vysvětluje Daniel Adamka, generální ředitel společnosti Arriva. Ta na jejich nákup získala dotační prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), výzvy č. 20 – „Nízkoemisní a bezemisní vozidla“. Autobusy vyšly celkem na 53,8 mil. Kč, přičemž IROP poskytl dotaci ve výši 85 %, tedy 45,7 mil. Kč. Pětici nových autobusů doplní dva starší dieselové, které budou sloužit jako záložní vozidla při technologických přestávkách v provozu elektrobusů.

Kutná Hora (2)
Elektominibus Rošero First FCLLI Electric v Kutné Hoře.

Nabíjecí stanice
Pro autobusy vznikla také nová nabíjecí stanice v areálu bývalé cihelny v městské části Sedlec. Ta je vybavena celkem pěti stojany, které umožní současné nabíjení všech autobusů. Jedná se o stojany od výrobce SOR Libchavy s označením SOR 400/200A-EV.„Dojezd autobusů je přes170kilometrů. Pak je nutné připojit vozidla k nabíječce. Nabíjení budeprobíhat nejčastěji v nočních hodinách, přes denv závislosti na oběhu vozidel,“ zmiňuje Jindřich Poláček, ředitel společnosti Arriva Východní Čechy. Celkově autobusydenně najezdí více než 800 km.

Kutná Hora (1)
Nabíjecí stanice v bývalé cihelně v městské části Sedlec

Technické parametry vozidel
Pořízeno bylo celkem pět vozidel dvou typů. Všechna vozidla jsou vybavena klimatizací v prostoru pro cestující, bezbariérovým přístupem a prostorem pro kočárek. V případě potřeby si cestující mohou dobít mobilní telefony přes USB nabíječku.

  • Prvním typem jsou tři 11metrů dlouhénízkopodlažní třídveřové městské autobusy výrobce SOR Libchavy s označením EBN 11.Cestujícím nabídnou 30 míst k sezení a dalších 57 ke stání. Celková kapacita je tedy 87 osob.
  • Druhý typ je autobus o délce osm metrů, pochází od slovenského výrobce ROŠERO-P a má označení FIRST FCLEI. Tyto vozy jsou postaveny na dvounápravovém podvozku. Cestujícím jsou k dispozici jedny dveře pro nástup a výstup. Celková kapacita je 28 míst – 18 míst k sezení a deset ke stání.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Arriva Východní Čechy

Aktualizováno 19. 6. 2019 7:55

Jste zde: