Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Turistická sezóna na Osoblažsku začíná. Za zvuku píšťal parních lokomotiv bude vyražena první krnovská mince

szdPo zimním spánku opět vyjedou 8. května historické parní lokomotivy s turistickými vagóny na úzkorozchodnou železnici spojující Třemešnou a Osoblahu, něžně přezdívanou „Osoblažka“. Zahájí tak turistickou sezónu na Osoblažsku, které má turistům mnoho co nabídnout. Nejen místní úzkokolejka, ale také obce, zámky a další zajímavosti pro turisty připravily na léto bohatou nabídku zajímavých programů, které se budou v tento den prezentovat. Navíc díky ozvučení soupravy parního vlaku se cestující dozvědí vše podstatné i během jízdy vlaku!

27.8.2016
Uzkorozchodná souprava vedená lokomotivou U57.001 ,,Malý Štokr" přijíždí do stanice Slezské Rudoltice.


klub pratel osoblahaZahájení sezóny započne již tradičně na nádraží Třemešná ve Slezsku v deset hodin dopoledne. „Pro návštěvníky máme přichystáno vystoupení umělců ze Slezského souboru Heleny Salichové a také zajímavé stánky našich partnerů. Například u stánku turistické oblasti Jeseníky se dozvíte, proč zrovna Jeseníky jsou ideální destinace pro Vaši dovolenou,“ láká na zajímavý program David Chovančík, předseda Klubu přátel osoblažské úzkokolejky.jeseniky original produktTradičním vrcholem před odjezdem vlaku z Třemešné okolo půl jedenácté bude symbolické zahájení sezóny. „Minulé roky jsme zde křtili nové logo Mikroregionu Osoblažsko nebo zahajovali oplatkovou soutěž pro turisty,“ vzpomíná Pavel Schreier ze Slezských zemských drah. Tento rok bude za hvizdu píšťal parních lokomotiv pokřtěn nový razicí přístroj na mince, který pořídilo město Krnov v návaznosti na soutěž, která má lákat turisty do regionu na místní rozhledny. Následně se parní vlak v 10:45 vydá na svou známou cestu do Osoblahy.

„Během jízdy vlaku se zároveň turisté dovědí mnohé zajímavosti nejen o trati, ale také o Mikroregionu Krnovsko, který ozvučení soupravy financoval. Jednotlivé obce zde představí své významné atraktivity, a turisté se tak dozví, kde po výstupu z vlaku mohou pokračovat. Na českých železnicích jsme v tomto směru informování turistů průkopníky“ připomíná výhody ozvučení soupravy Chovančík.

Po příjezdu parního vlaku do Osoblahy ve 12:03 započne druhá část slavnostního programu zahájení sezóny. „Na nádraží v Osoblaze budou připraveny stánky s občerstvením, místními produkty a na návštěvníky zde čeká například i divadelní představení,“ láká na pestrý program Chovančík. Představí se zde Osoblažský cech se svými projekty a také se svou společností Sladké Osoblažsko, která vyrábí marmelády z místních produktů, nebo Paličkovaná krajka, která má na Osoblažsku dlouhou tradici a řadí se k významným produktům regionu.

Ve 12:30 bude připraveno na nádraží pro návštěvníky vystoupení Osoblažského ochotnického divadla, který si pro tuto významnou akci připravil pásmo zábavných scének. Po skončení vystoupení mají turisté možnost dále navštívit například blízkou Minifarmu Osoblaha, kde budou pro děti připraveny projížďky na koních nebo se mohou vydat do městečka navštívit Osoblažské retromuzeum, které sbírá artefakty z období socialismu, nebo významný Židovský hřbitov.

Parní vlak se poté vydá na cestu zpět v 15:10 a do Třemešné dorazí v 16:41.

27.8.2016 (1)
Uzkorozchodná souprava vedená lokomotivou U57.001 ,,Malý Štokr" přijíždí do stanice Slezské Rudoltice.

„Zahájení turistické sezóny je ale pouze jeden ze střípků akcí a programů, které připravují atraktivity na Osoblažsku,“ zdůrazňuje Chovančík a ihned zmiňuje další akce, které následují v osoblažském regionu po zahájení turistické sezóny. Například tradiční zahájení zámecké sezóny na zámku Linhartovy, které se uskuteční v sobotu 20. května. Naopak zámek Slezské Rudoltice už mohou turisté navštívit každý květnový víkend od 10 do 17 hodin vyjma polední hodinové přestávky.

Samotná letní sezóna propukne na Osoblažsku v červnu, kdy začnou jezdit od 3. června nejprve každou sobotu parní vlaky. A právě 3. června vyjede pro děti Pohádkový parní vlak s Loupežníkem Hotzenplotzem. Turistům také doporučujeme přijet i v sobotu 10. června, kdy budou moci navštívit v Osoblaze tematickou hru „Hry bez hranic Mikroregionu Krnovsko“ a sledovat tak, jak obce místního regionu mezi sebou bojují v duchu Her bez hranic, které mnozí mohou znát z televizní obrazovky počátku 90. let.

Během léta, kdy budou parní vlaky jezdit každý víkend, je navíc ve spolupráci s Mikroregionem Osoblažsko a obcemi Osoblažska připravováno mnoho dalších tematických vlaků. Za všechny jmenujme například parní vlak na IV. ročník Velkého lukostřeleckého turnaje na zámku Slezské Rudoltice v sobotu 15. července, popřípadě Strašidelný večerní vlak do strašidelného zámku ve Slezských Rudolticích v sobotu 26. srpna nebo Gastrovlak na VI. ročník Gastrofestivalu "Ochutnej Osoblažsko" do Osoblahy v sobotu 2. září. Parní vlaky pak svou letní sezónu uzavřou třetí sobotu (v září jezdí vlaky pouze o sobotách) v měsíci – 16. září.

PŘEHLED TEMATICKÝCH VLAKŮ NA OSOBLAŽSKÉ ÚZKOKOLEJCE

 • KVĚTEN
  8. 5. – Slavnostní zahájení turistické sezóny na Osoblažsku

 • ČERVEN
  3. 6. – Pohádkový vlak s Loupežníkem Hotzenplotzem
  10. 6. – Hry bez hranic Mikroregionu Krnovsko v Osoblaze
  20. 6. – Den dráhy Třemešná - Osoblaha

 • ČERVENEC
  8. 7. – FAJNE LÉTO na úzkokolejce
  15. 7. – IV. Velký lukostřelecký turnaj ve Slezských Rudolticích
  22. 7. – Osoblažské hudební léto v Osoblaze

 • SRPEN
  19. 8. – Dožínky ve Slezských Rudolticích
  26. 8. – Strašidelný večerní vlak na strašidelný zámek do Slezských Rudoltic

 • ZÁŘÍ
  2. 9. – Gastrovlak na VI. Gastrofestival "Ochutnej Osoblažsko" v Osoblaze

 • LISTOPAD
  11. 11. – Svatomartinský vlak na Svatomartinské hody v Bohušově

 • PROSINEC
  2. 12. – Mikulášský vlak

KROMĚ těchto tematický vlaků jezdí parní vlak v letní sezóně:
- každou sobotu v červnu
- každou sobotu, neděli a svátek v červenci a srpnu
- první tři soboty v září

moravskoslezsky kraj     mikroregion krnovsko

jeseniky rodinneOsoblažská úzkokolejka je dráha s atypickým rozchodem 760 milimetrů, nacházející se v Osoblažském výběžku, na úzkokolejce je již od roku 1898 pravidelný osobní provoz. Slezské zemské dráhy zde navíc od roku 2004 provozují turistický parní vlak. Úzkokolejka je zajímavá například svou klikatostí, kdy na 20 kilometrech najdeme úctyhodné 102 oblouky. Trati se tak přezdívá „dráha sta oblouků“. Kousek za Třemešnou navíc najdeme další unikum, a to nejmenší oblouk v rámci českých veřejných železnic o poloměru pouhých 75 metrů. V roce 2015 bylo navíc svezení parním vlakem certifikováno jako zážitek v rámci projektu JESENÍKY originální produkt®.

technotrasaNa závěr pouze dodejme, že obecně prospěšná společnost Slezské zemské dráhy získala dotace na provoz a modernizaci od Moravskoslezského kraje, Regionálního operačního programu Moravskoslezsko a Mikroregionu Krnovsko. Díky své výjimečnosti je také zapojena do projektu stezky industriálních atraktivit TECHNOTRASA a aktivně spolupracuje s Destinačním managementem turistické oblasti Jeseníky v rozvoji cestovního ruchu.

Zdroj: Tisková zpráva Slezských zemských drah o.p.s.

Aktualizováno 25. 4. 2017 16:44

Jste zde: