Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Strojírenský, elektrotechnický ale i dopravní průmysl, to vše na veletrhu MSV v Brně

Během 7. - 11. října se v Brně uskutečnil jubilejní 55. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV). Jedná se o nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě s každoroční účastí více než 1 500 vystavovatelů a 80 000 návštěvníků.

I letos byly zastoupeny všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Moravskoslezský prapor nesla na veletrhu zejména společnost Vítkovice Machinery Group, která se v Brně prezentovala prostřednictvím technické infrastruktury stlačeného zemního plynu (CNG). K vidění byly zásobníky, plnící stanice, přepravní kontejnery, ale i dopravní prostředky, mezi které patřila osobní vozidla i CNG lokomotiva.

V Brně měl svůj stánek i nejen v Ostravě dobře známý hutní kolos Arcelor Mittal. Prezentoval se zde prostřednictvím vysoce ekologické PR, ale zůstává otázkou, čemu všemu se dá věřit.

Mezi vystavovateli byla také společnost ŽOS Zvolen, která se zabývá modernizací a vyrobou železničních dopravních prostředků. Na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně vystavovala prototyp motorové jednotky 813/913.110

8.10.2013 - P...
8.10.2013 - P...

Společnost ŽOS Zvolen vystavovala prototyp motorové jednotky 813/913.110

Součástí strojírenského veletrhu byl i premiérový ročník dopravního veletrhu Eurotrans, který se konal od 8. do 10. října. Odborná veřejnost si mohla prohlédnout servisní a garážovou techniku, systémy spojené s dopravní logistikou a další techniku. Tématem veletrhu bylo heslo „mobilita – přeprava osob a zboží a její alternativy v budoucnosti“. Na budoucnost ve veřejné dopravě pak byl zaměřen seminář „Elektrické autobusy pro město“, který se konal pod záštitou Ministerstva dopravy ČR a Sdružení dopravních podniků ČR.

Tento seminář s podtitulem „Současnost a budoucnost elektrobusů, trolejbusů a hybridních autobusů v ČR a ve světě“ byl zaměřený na současné technologie pro elektrické autobusy, provozní zkušenosti dopravců s elektrickými autobusy, na finanční a sociálně ekonomické hodnocení elektrických autobusů a na problémy jejich financování.

V diskusním panelu se střídali vrcholoví manažeři a uznávaní specialisté z dopravních podniků a od výrobců – Dopravního podniku města Brna, Dopravního podniku Ostrava a společností EKOVA ELECTRIC, ABB, ŠKODA ELECTRIC, SIEMENS, Cegelec a EVC Group. O aktuálních poznatcích z organizace a financování technické základny pro městskou dopravu formou veřejně soukromého partnerství (PPP) pohovořil zástupce Asociace pro rozvoj infrastruktury,

Publikum tvořilo sto padesát návštěvníků, převážně zástupců municipalit, městských dopravních podniků, dalších organizací působících v dopravě a v souvisejících odvětvích i vysokoškolských učitelů a studentů. Z jejich živých reakcí na prezentace panelistů a zájmu o další informace bylo patrno, že elektrické autobusy jsou dnes nepřehlédnutelným fenoménem v dopravě, technice, ekologii a plánován územního rozvoje měst.

Názorným doprovodem semináře byl provoz elektrobusu Siemens/Rampini (viz foto nahoře) na zvláštní lince z Mendlova náměstí (kde se dobíjel) přes Výstaviště k brněnské přehradě, kde měli účastníci možnost poznat další elektromobilitu v podobě elektricky poháněných lodí Dopravního podniku města Brna.

Součástí semináře byl také přehled výsledků studie „E-mobilita v MHD“, o které si můžete blíže přečíst zde.

 

Využité zdroje: proelektrotechniky.cz

Aktualizováno 21. 10. 2013 21:53

Jste zde: