Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Flotila opavských CNG autobusů je kompletní

MDPOV závěru srpna dorazily do opavského dopravního podniku poslední dva vozy Iveco Urbanway 10.5 M CNG z celkového počtu patnácti kusů ekologických autobusů s pohonem na CNG. Tyto nové autobusy Iveco Urbanway 10.5 a 12 M CNG nahradily staré vozy značek SOR B 9.5, SOR B 10.5, Karosa B 732, Karosa B 931, Karosa - Renault Citybus 12 M a několik vozů Solaris Urbino 12. Byly pořízeny, současně s plnící stanicí CNG, díky evropské dotaci ze SFŽP. Opava je tak jedno z mála měst, jehož autobusový vozový park se stal plně nízkopodlažním.

- 28.8.2015 ...
- 28.8.2015 ...
- 28.8.2015 ...
- 28.8.2015 ...

Fotografie č. 1 - 2: Nové autobusy Iveco Urbanway 10.5 M CNG při převozu z Vysokého Mýta do Opavy
Fotografie č. 3 - 4: Nové autobusy Iveco Urbanway 10.5 M CNG vyfotografovány ve výrobním závodě Iveco Czech Republic a.s. ve Vysokém Mýtě.

Číst dál: Flotila opavských CNG autobusů je kompletní

Slavnostní předání do provozu nových CNG autobusů v Opavě

MDPONa autobusových linkách opavského dopravního podniku se od měsíce června budou cestující setkávat s novými autobusy na stlačený zemní plyn. Tyto ekologické vozy pořídil MDPO, as. z prostředků fondu Evropské unie s příspěvkem ze statního rozpočtu a vlastních zdrojů.,, Jedná se o třináct autobusů Iveco Urbanway 10 M, 12 M s pohonem CNG“ říká Ing. Libor Pěčonka dopravně technický náměstek MDPO a upřesňuje , že poslední dva kusy z celkového počtu 15-ti budou dodány v průběhu měsíce srpna.

25.6.2015 - S...
25.6.2015 - S...
25.6.2015 - S...
176 - 9T4 829...

Slavnostní předání nových vozidel Iveco Urbanway 10 M CNG A 12 m CNG.

176 - 9T4 829...
176 - 9T4 829...
176 - 9T4 829...
 

Po slavnostním předání proběhla krátká jízda s několika vozy i s dětmi do centra města.

Číst dál: Slavnostní předání do provozu nových CNG autobusů v Opavě

V areálu MDPO vyrostla mobilní plnící stanice na CNG

MDPOV areálu MDPO, a.s. vznikla na konci měsíce května 2015 nová mobilní plnící stanice CNG. Ta bude sloužit 15-ti autobusům s pohonem na stlačený zemní plyn, kterých již MDPO vlastní celkem 13 kusů. Zbylé 2 kusy budou dodány během měsíce srpna. Jedná se o autobusy Iveco Urbanway 10.5 M CNG a 12 M CNG, se kterými se již brzy budou cestující setkávat na linkách opavské MHD. Dodavatelem mobilní plnící stanice je firma Vítkovice doprava, a.s.

Nová stacionární plnící stanice se začne stavět v areálu dopravního podniku v červnu a její dokončení je očekáváno v srpnu 2015. Investice v hodnotě cca 22,4 mil korun je financována ve výši 10% z vlastních zdrojů MDPO, ale největší část nákladů, bude pokryta z prostředků EU.

6.6.2015 - Mo...
6.6.2015 - Mo...
- 6.6.2015 -...

Fotografie č. 1 - 2: Nová mobilní plnící stanice na CNG.
Fotografie č. 3: Nové autobusy Iveco Urbanway s pohonem na CNG.

Zdroj: Tisková zpráva Městského dopravního podniku Opava a.s.

Optimalizace večerního provozu trolejbusů v Opavě

MDPOMěstský dopravní podnik Opava je nucen z důvodu snížení rozpočtu a nevyužívanosti večerních trolejbusových spojů z řad cestujících k optimalizaci dopravy. Ta se projeví tak, že po 18. hodině večerní budou trolejbusy jezdit v třicetiminutových intervalech, a ne dvacetiminutových, jako tomu bylo doposud. Úpravy v jízdních řádech se budou týkat pouze trolejbusových linek a to nejen v pracovní dny, ale i o víkendech. Změny jízdních řádů nastanou od 1. dubna 2015.

Hned na úvod poznamenejme, že i z komentářů cestujících vyplývá, že večerní spoje jezdí prázdné a zdá se jim zbytečné, aby tedy jezdily tak často. Namísto pouhého rušení spojů přistoupili v Opavě také k úpravám návazností na autobusové linky. „K rušení linek či zvyšování jízdného jsme rozhodně přistupovat nechtěli," komentuje ředitel MDPO Radek Filipczyk

Město dotace dopravnímu podniku pro letošní rok snížilo o čtyři miliony. Tímto omezením dopravy MDPO ušetří zhruba okolo dvou milionů korun ročně. Podle analýzy, kterou MDPO vypracoval, trolejbusy ve večerních hodinách nejsou zvlášť vytíženy, ve vozech jezdí většinou jen pár lidí a toto omezení by pro cestující nemuselo být až tak citelné. „Chápeme, že každé omezení hromadné dopravy je zásah, bohužel je to pro nás nevyhnutelný krok," dodává ředitel MDPO.

Číst dál: Optimalizace večerního provozu trolejbusů v Opavě

V opavském dopravním podniku vyroste nová plnící stanice na CNG

MDPOŘeditel MDPO, a.s. Ing. Radek Filipczyk podepsal se zástupcem dodavatele Mgr. Rodanem Broskevičem dne 20. března  2015 smlouvu o výstavbě plnící stanice zemního plynu pro autobusy s pohonem CNG. Vybraným dodavatelem stavby a technologie je firma Vítkovice doprava, a.s.

Nová plnící stanice se začne stavět v areálu dopravního podniku v dubnu a její dokončení je očekáváno v srpnu 2015. Investice v hodnotě cca 22,4 mil korun, je financována ve výši 15% z vlastních zdrojů MDPO, ale největší část nákladů, bude pokryta z prostředků EU. Výstavba plnící stanice souvisí s očekávanou dodávkou 15 nízkopodlažních autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn.

Zdroj: Tisková zpáva společnosti Městský dopravní podnik Opava a.s.

Jste zde: