Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Cestující nad 70 let v Opavě od 1. ledna 2017 jezdí zdarma

MDPOCestující nad 70 let mají na základě rozhodnutí Rady města Opavy ze dne 23. listopadu. 2016 od 1. ledna 2017 jízdné ve vozidlech Městského dopravního podniku Opava, a.s. ZDARMA.

365 – ti denní jízdné zdarma pro cestující nad 70 let se bude nahrávat na bezkontaktní čipovou kartu ODISka, tak jako doposud.

Pokud jste již držitelem bezkontaktní čipové karty ODISka nemusíte si tedy pořizovat novou kartu.

Pokud Vám po 1. lednu 2017 zbývá nevyužitá část stávajícího 365-ti denního jízdného za 450,- Kč, můžete si osobně požádat o vrácení poměrné částky za nevyužité jízdné za manipulační poplatek 100,- Kč. Poměrná částka se bude vyplácet od 2. ledna 2017 do 31.prosince 2017 na k tomuto účelu zřízené přepážce v Předprodeji jízdenek na Horním náměstí 33 v každý pracovní den od 8 – 12 h.

Číst dál: Cestující nad 70 let v Opavě od 1. ledna 2017 jezdí zdarma

Opavské novinky – nabíjení přes USB a nové staré autobusy

MDPOUSB zásuvky ve vozidlech
Městský dopravní podnik v Opavě v srpnu nově nainstaloval ve vybraných vozidlech USB zásuvky, určené k nabíjení mobilních telefonů a tabletů. Tři dvoj-zásuvky v každém vozidle jsou umístěny na sloupcích madel, podobně jako tlačítka signalizace pro výstup.

25.8.2016 - U...
25.8.2016 - O...

Fotografie č. 1: USB zásuvka ve voze.
Fotografie č. 2: Označení vozidla vybaveného USB zásuvkami.

První USB zásuvky najdou cestující v trolejbusech typu Škoda 26 Tr Solaris s evidenčními čísly 305, 306 a 91, jezdící především na lince 221, v autobusech pak ve vozech typu Iveco Urbanway 12 M CNG s evidenčními čísly 173, 174, 175. Napětí v USB je 5V a 2,1A. Vozidla jsou viditelně označena piktogramy, což napomáhá snadnější orientaci, zda vozidlo je či není USB zásuvkou vybaveno.

Číst dál: Opavské novinky – nabíjení přes USB a nové staré autobusy

Masopustní trolejbus v Opavě zaujal a potěšil

MDPOMěstský dopravní podnik Opava vypravil na linku 201 v neděli 7. února 2016 karnevalový Masopustní trolejbus, který potěšil a mile překvapil všechny jeho cestující.

Z masopustního dovádění se těšily především děti, pro které tato akce byla určena především. A tak se i běžní cestující, setkali přímo v tomto trolejbuse a na jeho zastávkách s nefalšovanými masopustními maškarami a opravdovým flašinetářem Františkem Šťastným, který na svůj více než 100 let starý nástroj vyhrával k pobavení všech.

Masopustní trolejbus
Masopustní trolejbus v opavské vozovně.

Číst dál: Masopustní trolejbus v Opavě zaujal a potěšil

V Opavě zařadili do provozu nové staré Karosy

MDPOTato zpráva udělá jistě radost všem vyznavačům klasických autobusů. V dobách, kdy se dopravní podniky v širokém okolí zabývají houfnou likvidací autobusů Karosa pořízených v 90. letech, které jsou dnes již morálně zastaralé, mnohdy i technicky, si dopravní podnik v Opavě dovoluje takové vozidlo nově pořídit a zařadit.

Městský dopravní podnik Opava a.s. (dále jen MDPO a.s.), si pod vánoční stromeček nadělil zánovní autobus značky Karosa. Po nedávném velkém vyřazování vozidel z důvodu nákupu nových ekologických CNG autobusů Iveco Urbanway 10.5 M CNG a 12 M CNG byly také vyřazeny poslední dvě Karosy a to Karosa B 732 ev. č. 111 a Karosa B 931 ev. č. 128. Tímto se ukončila dlouhá éra autobusů značky Karosa v Opavě.

Období bez autobusů Karosa ale netrvalo dlouho a přesně do 23. prosince 2015, tedy 131 dní podle našich záznamů, kdy byla do opavské vozovny v Kylešovicích dopravena Karosa C 954 E RZ: 2T7 6511, kterou MDPO a.s. zakoupil od společnosti ARRIVA MORAVA a.s.

Číst dál: V Opavě zařadili do provozu nové staré Karosy

Opavskou MHD od ledna jen s ODISkou nebo za hotové

MDPOZ důvodu přechodu na jediný vzájemně uznávaný elektronický platební prostředek u dopravců v rámci Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS upozorňujeme cestující, kteří využívají k odbavení ve vozidle stávající čipové karty MDPO, a.s., že od 1. ledna 2016 nebude možno na tyto karty zakoupit dlouhodobé časové jízdné a naplnit elektronickou peněženku.

ODISCestující se stávající čipovou kartou MDPO, a.s., kteří na této kartě mají zakoupené časové jízdné, mohou kartu používat do skončení platnosti tohoto časového jízdného. Po přechodnou dobu (max. do 22. června 2016) bude možné využít i zbytek obsahu elektronické peněženky ze stávajících čipových karet MDPO, a.s.

Zpětná výměna neprojetých peněz z elektronických peněženek ze stávajících čipových karet MDPO, a.s., bude prováděna v průběhu roku 2016 v předprodeji jízdenek na základě žádosti a to buď v hotovosti, nebo zasláním na bankovní účet.

Rovněž upozorňujeme cestující, kteří využívají k odbavení ve vozidle stávající čipové karty TQM s označením EM CARD, že nebudou tyto karty ve vozidlech MDPO, a.s. od 1. ledna 2016 akceptovány, nebude je tedy možné žádným způsobem použít.

Od 1. ledna 2016 bude možné zakoupit dlouhodobé časové jízdné nebo naplnit elektronickou peněženku pouze na bezkontaktní čipovou kartu ODISka, se kterou je možno se odbavit u všech dopravců v ODIS.

Zdroj: Tisková zpráva Městského dopravního podniku Opava a.s.

Jste zde: