Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Letos jen do pololetí dalších 15 nových CNG stanic

cpsV loňském roce přibylo pro motoristy 26 nových veřejných CNG stanic, tedy tolik, co dříve za celých 5 let. V letošním roce je tempo výstavby ještě rychlejší. Už jen za prvních 6 měsíců se otevřelo 15 nových stanic. Nejnověji se nyní v ČR otevírají stanice v Olomouci na ulici Přerovská a v Praze na Poděbradské. V Praze a Středočeském kraji natankujete již u 24 stanic, na Moravě u 30 stanic. Na konci příštího roku bude v ČR 150–160 veřejných CNG stanic.

Nejvíce, již 16 CNG stanic, dnes provozuje v ČR společnost BonettGasInvestment (Bonett). Jen v letošním roce Bonett otevírá 15 CNG stanic, na konci roku 2015 by měla mít v provozu minimálně 25 CNG stanic. „V roce 2016 by pak měla mít síť Bonett více než 40 CNG stanic jen v České republice,“ říká Václav Holovčák, místopředseda představenstva BonettGasInvestment.

Do srpna se objeví také dalších 10 CNG stanic společnosti Vítkovice Doprava, a to v Kroměříži, ve Frýdlantu nad Ostravicí (2 stanice), v Karviné, Praze – Horních Počernicích, v Mikulově, v Přibyslavicích (opět 2 stanice), ve Slaném a v Železné Rudě. Naposledy otevřená CNG stanice v Olomouci je již desátá stanice CNG vybudovaná Vítkovicemi v síti BENZINA.

Číst dál: Letos jen do pololetí dalších 15 nových CNG stanic

V červnu se konalo v Paříži nejvýznamnější setkání trienia světového plynárenství

cps

Mezinárodní plynárenská unie (IGU) uspořádala letos ve dnech 1. – 5. června 2015 již 26. Světovou plynárenskou konferenci. WorldGas Konference, která se koná jednou za tři roky, proběhla letos v Paříži (WGCParis2015). Jde o největší a nejprestižnější konferenci celosvětového plynárenství. Poprvé se v rámci konference představila i samostatná výstava "Zemní plyn pro dopravu" (CNG/LNG).Za Český plynárenský svaz (ČPS), který je členem Mezinárodní plynárenské unie (IGU), se konference zúčastnil Miloslav Zaur, bývalý předseda Rady ČPS, Martin Herrmann a Jiří Šimek, místopředsedové Rady ČPS, Martin Slabý, člen Rady ČPS. Z odborných výborů ČPS pak se za ČPS účastnili Libor Čagala a David Konvalina.

Novou předsedající zemí IGU se staly USA a prezidentem byl zvolen David Caroll. Česká republika má od tohoto setkání tu čest předsedat v následujícím trienniu 2015– 2018 ve výboru IGU - WOC 3 (Přeprava plynu) jako celosvětovému reprezentantu v oboru přepravy plynu. Předsedou výboru WOC 3 (za ČPS) je od června 2015 pan Martin Slabý ze společnosti Net4Gas a zároveň CEO společnosti Net4Gas pan Andreas Rau od června reprezentuje ČPS v Technické koordinační komisi IGU.

Číst dál: V červnu se konalo v Paříži nejvýznamnější setkání trienia světového plynárenství

81 procent kladně hodnotí alternativní dopravu ve městech

cpsČeši se dobře orientují v alternativních dopravních pohonech, za nejsympatičtější považuje více než 80 procent z nich hybridní vozy a CNG. Vyplývá to z výzkumu společnosti E.ON u agentury Ipsos, kterého se zúčastnilo 1 510 respondentů. Výsledky také dokládají, že si Češi na alternativní dopravě nejvíce cení snížení emisí a levnějšího provozu. Jako negativum pak vnímají nízký počet čerpacích stanic nebo pořizovací cenu vozů.

eonLidé očekávají, že v budoucnu poroste význam ostatních alternativních pohonů. Mírný nebo výrazný rozvoj očekává 87 procent dotázaných u elektromobilů, o něco méně pak u hybridních vozů nebo automobilů na CNG. Podle odborníků je to dáno také tím, že vozů na tento pohon již u nás jezdí jen o něco méně než 10 tisíc, zatímco počet elektromobilů se stále pohybuje ve stovkách.

Číst dál: 81 procent kladně hodnotí alternativní dopravu ve městech

Třicátá CNG stanice na Moravě se otevírá v sobotu v Břeclavi

cpsV České republice je dnes 85 veřejných CNG stanic, z nichž už 30 je na Moravě, jen na území 4 krajů. Ta v pořadí 30., bude slavnostně otevřena právě tuto sobotu, 11. dubna v 11:30 hod., na Lidické ulici v Břeclavi. Slavnostní otevření stanice proběhne v rámci atletického závodu „RACIO Běh kolem Dyje“ a řidiči u CNG stanice dostanou možnost si vyzkoušet testovací jízdy s CNG vozidlem. Tato CNG stanice, která je součástí již existující čerpací stanice Benzina, nabízí plný zákaznický standard jako při tankování benzinu či nafty. Na konci roku 2016 bude v ČR 150-160 veřejných CNG stanic.

eonCNG stanice v Břeclavi je dnes poslední stanicí před hranicí na dálnici D2 ve směru na Bratislavu (exit 42). Je nepřetržitě otevřena a umožňuje možnost platby všemi možnými způsoby, tak jako na běžných čerpacích stanicích, tedy i v hotovosti, CCS kartami aj. Její výkon je 150 m3/hod. a počítá se s tím, že její kapacita může být v budoucnu i navýšena.

Číst dál: Třicátá CNG stanice na Moravě se otevírá v sobotu v Břeclavi

E.ON chce mít 20 % tržní podíl v prodeji CNG

eon

Společnost E.ON Energie, která je dnes jednou ze tří největších investorů v oblasti výstavby CNG stanic, chce nejpozději do roku 2017-2020 dosáhnout 20 % podílu v prodeji CNG v ČR. Už v roce 2015 chce zvýšit prodej CNG o 40 až 50 procent. E.ON Energie plánuje na území ČR účast i v LNG projektech.

Energetická společnost E.ON Energie dnes provozuje už 11 CNG stanic, z toho 9 veřejných, a několik dalších se chystá ještě letos otevřít. Jedná se například o Chrudim, České Budějovice nebo navýšení výkonu v Brně. Společnost patří v oblasti aktivit podporujících využívání CNG mezi hlavní hráče na českém trhu a v tomto ohledu se zároveň řadí mezi nejaktivnější společnosti. V současné době má E.ON Energie u většiny stanic výkon 150 m3/hod. Do budoucna plánuje ale výstavbu už se základním výkonem 250-300 m3/hod. Všechny CNG stanice koncipuje tak, že lze jejich výkon kdykoliv navýšit.

Číst dál: E.ON chce mít 20 % tržní podíl v prodeji CNG

Výběr dopravce

Probíhající výluky

Dopravní podnik Ostrava a.s.
Jste zde: