Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Nový český elektrobus představen v Ostravě

 Prokešovo náměstí v Ostravě hostilo ve středu 28. října 2015 doprovodný program ke Dni otevřených dveří Nové radnice a při té příležitosti zde společnost EKOVA ELECTRIC a.s. představila v české premiéře nový elektrobus Ekova Electron ve 12 metrovém provedení.

S vozidlem jsme vás již seznámili v podobě zákulistních informací, nyní už můžeme publikovat všechny v současnosti dostupné informace. Electron je čistě elektrický autobus vyrobený společností EKOVA ELECTRIC a.s., která je dceřinou společností DPO a.s. Vozidlo nyní čekají prototypové zkoušky, schvalovací proces a v listopadu by se měl elektrobus vydat na veletrh CZECHBUS 2015 odkud vám rovněž přineseme reportáž. Předtím již navštívil poněkud světovější odbornou výstavu BusWorld v belgickém Kortrijk. V tuto chvíli je známo, že mezi zákazníky budou kromě DPO a.s. patřit také dopravci v Německu a Skandinávii.

Délka vozu je 11 980 mm, šířka 2 550 mm a výška 3 270 mm. Celková obsaditelnost vozu je 90 cestujících z toho 60 – 62 stojících a 28 – 30 sedících . čímž se odlišuje od již provozovaných a rovněž vystavených elektrobusů SOR EBN 10.5, které z kapacitních důvodů plně nenahrazují běžný 12 metrový autobus, což by Elektron měl již splňovat.

Pokud Vám design přijde povědomý, tak to není náhoda, vychází totiž koncepčně z třebíčských autobusů TEDOM. Projektovou dokumentaci autobusů TEDOM odkoupila společnost EKOVA ELECTRIC a.s. Design byl navržen designovým studiem.

F 5719 - 28.1...
F 5719 - 28.1...
F 5719 - 28.1...
F 5719 - 28.1...

Fotografie č. 1 - 2: Nový elektrobus Ekova Electron 12 vystavený na Prokešově náměstí v Ostravě.
Fotografie č. 3 - 4: Interiér nového elektrobusu Ekova Electron 12.

Další fotografie nového elektrobusu Ekova Electron 12.

Vůz může být poháněn dvěma typy elektromotorů a to:
•    Centrální elektromotor LSM280-3400 – synchronní o výkonu 155 kW, kapalinové chlazení
•    nebo motory umístěné v nápravách Ziehl Abegg 2 x 113 kW, synchronní motory a opět kapalinové chlazení.

Předvedení vozů na takové akci patří mezi poněkud netradiční. Státní svátek se nesl v duchu připomínkových akcí k 97. výročí založení Československé republiky a zároveň prohlídek prostor Magistrátu města Ostravy, kam nejvyšší radniční budova v ČR patří a navíc letos slaví 85 let od svého otevření.

V rámci akce byly zpřístupněny běžně nepřístupné místnosti, včetně pracovny primátora. Po prostorách radnice byli návštěvníci provázeni průvodcem. Dále byla otevřena obřadní síň a na ochoz radniční věže se mohlo vystoupat výtahem zdarma.

Z dopravního hlediska zajímavý program se odehrával před radnicí, kde byly vystaveny dva elektrobusy a jeden plynový autobus. Dopravní podnik Ostrava, a.s. vystavil elektrobus SOR EBN 10.5 a Solaris Urbino 12 CNG, ve kterém probíhala prezentace nového odbavovacího systému, který by měl být v provozu od neděle 1. listopadu 2015.

28.10.2015 - ...
28.10.2015 - ...
28.10.2015 - ...

Fotografie č. 1: Elektrobus SOR EBN 10.5 ev. č. 5004 a Solaris Urbino 12 CNG ev. č. 7121, ve kterém probíhala ukázka nového informačního systému. Obě vozidla provozuje DOpravní podnik Ostrava a.s.
Fotografie č. 2 - 3: Návštěvnost při Dnu otevřených dveří Nové radnice v Ostravě.

Dále zde byly interaktivní programy spojené se zlepšením životního prostředí, pro děti bylo připraveno puzzle a zájem budil i popelářský vůz – myčka kontejnerů ze společnosti OZO Ostrava. Mezi dalšími vystavovateli byla například Vysoká škola Báňská – Technická univerzita Ostrava.

Úplným závěrem jen poznamenejme, že se těšíme na zkušební provoz tohoto vozidla o kterém budeme, vás čtenáře MHDŽIVĚ.cz, pravidelně informovat.

Zdroj: EKOVA ELECTRIC a.s., vlastní zdroje

Výběr dopravce

Probíhající výluky

V současné době neprobíhají žádné výluky.
Jste zde: