Tyto stránky provozuje občanské sdružení MHD ŽIVĚ.cz a jsou věnovány našemu kamarádovi Danielu Kunzovi (1992 - 2014), spoluzakladateli sdružení.

Den otevřených dveří v DP Most

V sobotu 7. září 2013 proběhne v mostecké provozovně Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova a.s. den otevřených dveří.

Do areálu DP v Mostě Vás svezou autobusová a tramvajová linka s číslem 112, ve kterých budou cestující přepravováni zdarma.

Jistou vadou na kráse je snad pouze fakt, že brány se návštěvníkům otevřou pouze dopoledne od 9 do 12 hodin, což je pro fanoušky dopravy ze vzdálenějších míst nevýhodné.

Více informací najdete na přiloženém letáku:

Číst dál: Den otevřených dveří v DP Most

Arriva Morava vyzkoušela v Jeseníkách nový elektrobus SOR EBN 9.5

arriva-maleArriva Morava společně s domácím výrobcem autobusů SOR představily zástupcům Moravskoslezského kraje, Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a státní správy a samosprávy novinku – elektrický autobus SOR EBN 9,5. Zkušební jízda vedla z Karlovy Studánky na Ovčárnu a zpět. Komfort cestujících je v ekologickém autobusu na velmi vysoké úrovni. Vozidlo je z velké části nízkopodlažní, je vybaveno mechanickou plošinou pro nástup pohybově handicapovaných občanů nebo rodičů s kočárky, neprodukuje emise a pohybuje se velmi tiše, protože v ostrém provozu je hluk snížen o dvanáct decibelů. Samotná jízda elektrického autobusu je dynamická a rychlá, řidič nemusí řadit. Na jedno nabití ujede elektrobus 140 až 160 kilometrů v závislosti na profilu cesty.

„Úvaha o zavedení provozu elektrobusu se nám líbí. Již v současnosti s Moravskoslezským krajem a Správou Chráněné krajinné oblasti Jeseníky spolupracujeme při výjezdu zdravotně postižených osob na Praděd. Využití elektrobusu by byl další krok vpřed. Omezená hlučnost a nulové zplodiny, to je pro Jeseníky ideální,“ uvedl Miloš Hnilica, generální ředitel Arriva Morava.

F 42-62 - Ele...
F 42-62 - Ele...
F 42-62 - Zás...
F 42-62 - Ele...

Elektrobus SOR EBN 9.5 v Jeseníkách

Číst dál: Arriva Morava vyzkoušela v Jeseníkách nový elektrobus SOR EBN 9.5

Změny v ostravské trolejbusové dopravě od 1. září 2013

dpo

Dne 1. září 2013 vstoupily v platnost změny v trolejbusové dopravě jako druhá etapa celkové optimalizace městské hromadné dopravy v Ostravě. Optimalizace je reakcí na zhoršené možnosti financování Dopravního podniku Ostrava a.s. z rozpočtu Statutárního města Ostravy v důsledku změny rozpočtového určení daní schváleného Parlamentem ČR a tím snížení příjmů Statutárního města Ostravy.

Optimalizací trolejbusové sítě nedošlo k úplnému zrušení žádné z provozovaných linek. Linky 102, 104 a 108 jsou nadále zachovány ve stávající trase. U ostatních linek došlo k takové úpravě trasování, aby byla zvýšena efektivita trolejbusové dopravy provozované Dopravním podnikem Ostrava.

Návrh nové trolejbusové sítě vycházel z detailních dopravních průzkumů. Zároveň s úpravami tras byla do systému zapojena nová trolejbusová trať vedená kolem železniční zastávky Ostrava - Stodolní na Novou Karolinu.

V trolejbusové síti tak je od 1. září 2013 využita metoda linkových svazků, kdy silné přepravní proudy jsou zajišťovány dvěma v daném úseku souběžnými linkami vzájemně intervalově proloženými.

První svazek je tvořen linkami 101 a 106, které společně zajišťují spojení přestupního uzlu u Sadu B. Němcové s centrem města v pracovní dny v intervalech 5 min v době dopravní špičky a 10 min v dopoledních hodinách.

Linky 108 a 109 vytváří druhý linkový svazek tak, aby sídliště v Mariánských Horách, na Fifejdách a v Muglinově měla zajištěno spojení s centrem města v pracovní dny v intervalech 10 min.

Rozsah víkendového provozu je přizpůsoben nižší přepravní poptávce. Pro minimalizaci čekacích dob při přestupech mezi jednotlivými trolejbusovými linkami je však provoz doplněn o systém vzájemných přípojů. Přípoje mezi linkami probíhají na zastávkách Konzervatoř, Husův sad a Revírní br. pokladna.

Spojení Michálkovic a zoologické zahrady se Sokolskou třídou a hlavním nádražím (do 31. srpna 2013 realizované linkou 101) stejně jako spojení Heřmanic s přestupním uzlem Náměstí Republiky je nově zajištěno vzájemnými návaznostmi linek 104 a 106 na zastávce Revírní br. pokladna v pracovní dny i o víkendech. V době mimo dopravní špičku jsou mezi těmito linkami zajištěny garantované přípoje.

V souvislosti se změnami v trolejbusové dopravě jsou od 1. září 2013 upraveny také časové polohy návazných autobusových linek.

Od 1. září 2013 došlo také k obnovení autobusové linky č. 20, která je provozována v trase: Studentské koleje - Rektorát VŠB - Dům vodohospodářů - Husův sad - Most M. Sýkory. V opačném směru: Most Pionýru - Dům vodohospodářů - Rektorát VŠB - Poruba U Nemocnice - Studentské koleje.

Číst dál: Změny v ostravské trolejbusové dopravě od 1. září 2013

Dopravce ČSAD Havířov a.s. pořídil první CNG autobusy pro příměstskou dopravu

ČSAD Havířov v uplynulých dnech pořídil z vlastních zdrojů 2 zbrusu nové vozy SOR CNG 12 pro příměstskou dopravu. Jedná se o první vozy tohoto typu v Havířově. Na přelomu roku 2010 a 2011 dopravce tento typ vozů již testoval. Vozy ještě nejsou v majetku havířovského dopravce, neboť se čeká na doladění podmínek kupní smlouvy, která by údajně měla zahrnovat dlouhodobější spolupráci se společností SOR v odběru vozů pro příměstkou dopravu.  Vůz, který dopravce ČSAD testoval ,nyní můžeme nalézt ve vozovém parku ČSAD Karviná, kde je nasazován na příměstské linky do Ostravy či Havířova. ČSAD Karviná zakoupila tento předváděcí autobus v roce 2012 (původní RZ: 4E2 8627, současná RZ: 7T6 5479). Vozy SOR CNG 12 jsou vybaveny vyklápěcí plošinou pro snadnější přístup imobilních občanů a v nejbližších dnech budou dovybaveny palubní jednotkou EM 126i MIJOLA a systémem APEX, který pomůže v nástupu nevidomým cestujícím.

4E8 9122 - 12...
4E8 9123 - 12...
4E8 9123 - 12...

Nové autobusy SOR CNG 12 pro dopravce ČSAD Havířov a.s

Číst dál: Dopravce ČSAD Havířov a.s. pořídil první CNG autobusy pro příměstskou dopravu

Dotační programy pomohou v Ostravě vybudovat nové zastávky i kolejové odbočení

Tramvajová síť v Ostravě se v nejbližší době dočká významných úprav, které neoddiskutovatelně povedou ke zkvalitnění jejího provozu.

Cestující, kteří pravidelně vyžívají tramvaje v Zábřehu a Hrabůvce, si zajisté povšimli od pátku 9. srpna trvající výluky, kdy je část trasy tramvajových linek 12, 17, 18 nahrazena autobusy. Důvodem jsou práce na zjednokolejnění tramvajové tratě na mostu Mládeže na ul. Plzeňské, který je rekonstruován za účelem propojení ulic Pavlovova a Plzeňská. Jednou věcí je propojení těchto ulic pro individuální automobilovou dopravu a cyklisty a druhou stránku projektu tvoří kolejové propojení Pavlovovy s Plzeňskou. V současné době totiž existuje na ulici Rodinné odbočení pouze pro trasu ÚMOB Jih – Nádraží Vítkovice, kdežto po vybudování nového kolejového odbočení se bude možno dostat tramvají Z ÚMOB Jih přes Most Mládaže i na druhou stranu – na zastávku Kapitána Vajdy a dále do Zábřehu a Výškovic. Po dokončení prací budou upraveny trasy některých tramvajových linek, nebo dokonce mohou vzniknout linky nové, protože podmínkou pro udělení dotace je to, že novým úsekem musí projíždět pravidelná linka. Lze tak předpokládat, že nové kolejové odbočení by tak mohla využívat např. linka, která by spojovala Dubinu a Hrabůvku se Zábřehem a Výškovicemi.

Číst dál: Dotační programy pomohou v Ostravě vybudovat nové zastávky i kolejové odbočení

Výběr dopravce

Nové fotografie

prosinec 2017
Po 4111825
Út 5121926
St 6132027
Čt 7142128
18152229
So29162330
Ne310172431

Probíhající výluky

Dopravní podnik Ostrava a.s.
Poslední příspěvky:
  10.12.2017 17:57
Vánoční tramvaj ,,šalina" typu ČKD T3 ev. č. 1525 v Brně, dopravce Dopravní podnik města Brna a.s. Vůz byl vyfotografován na zastávce Česká. (3.12.2017)

  9.12.2017 17:56
Jedna momentka z Finska:) Karosa LC 956 E (AXER) ev. č. 116, dopravce Vainion Liikenne Oy. Autobus byl vyfotografován na zastávce Turku Linja-Autoasema. (15.11.2017)

  9.12.2017 17:07
V polovině listopadu došlo k slavnostnímu otevření prodloužení metra v Helsinkách o 8 nový stanic směrem do města Espoo. Stavbu provázelo množství průtahů většinou technického charakteru, ale metro se (konečně) otevřelo veřejnosti. https://yle.fi/uutiset/osasto/news/metro_extension_finally_launched__commuters_rejoice_experts_cautious/9937989

  5.12.2017 17:45
Elektrobus SOR EBN 9.5 (ev. č. 03), dopravce ARRIVA Morava a.s. Dnes město Nový Jičín převzalo nové elektrobusy. Cestující se již dnes mohli projet s jedním z nich během speciální Mikulášské jizdy. Přeprava byla zdarma. Chystáme během zítřka pro Vás podrobnější článek o nových elektrobusech a také o Mikulášské jízdě. Foto: David Štěrba.

  4.12.2017 08:36
Chceme zvýšit mzdy, jinak se hodíme marod, vyhrožují řidiči v Praze. Vedení dopravního podniku s nimi odmítá jednat

>> Přejít na odkaz

Jste zde: